Uoči naredne studijske godine već je iskazano interesovanje mladih, budućih visokoškolaca, koje je kompatibilno sa kretanjima na tržištu rada.

Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalazi se 6.509 nezaposlenih visokoškolaca, što predstavlja 14 odsto ukupnog broja nezaposlenih (46.424).Prema posljednjem sedmičnom statističkom izvještaju, od 10. jula, najviše ih je sa završenim četvorogodišnjim studijima 4.467, sa trogodišnjim 1.758, te 272 mastera i magistra i 12 doktora nauka.


Na crnogorskom tržištu rada prisutno je 710 visokoškolskih zanimanja, sistematizovanih u 61 područje rada. Najviše nezaposlenih je iz grupe: ekonomisti, vaspitači i nastavnici društveno humanističke oblasti, profesori engleskog jezika, fizičke kulture, zatim menadžeri i organizatori, pravnici, društveno humanistička zanimanja. Tih nekoliko grupa zanimanja učestvuju sa oko 60 odsto u ukupnim kretanjima na tržištu rada, odnosno lica sa zanimanjima iz navedenih područja rada javljaju se sa oko 60 odsto u ukupnoj ponudi, tražnji i zapošljavanju.

“Kod većine zanimanja ponuda radne snage, prevazilazi prijavljenu tražnju. U ponudi visokoškolaca najviše ih je bilo iz grupe zanimanja: ekonomisti, vaspitači i nastavnici društveno humanističke oblasti, odsijek za učiteljske studije, menadžeri i organizatori, pravnici. Upravo kod tih zanimanj a je i najveća razlika između ponude i tražnje, ali sa druge strane to su i zanimanja koja su se najviše zapošljavala u posljednjih godinu dana”, kaže savjetnica u ZZZCG za informisanje i profesionalno savjetovanje Alisa Dizdarević. Ona navodi karakteristične primjere veće tražnje od ponude nastavnika prirodno matematičke struke (profesori matematike, fizike, biologije, hemije), elektroničari, neka zanimanja iz grupe vaspitači i nastavnici društveno humanističke oblasti (profesor muzičke grupe predmeta, profesor klavira, violine, gitare) pravnici, menadžeri i organizatori.

Prema riječima savjetnice Dizdarević, na zaposlenje najviše čekaju lica bez dodatnih vještina i znanja, a čija su zanimanja zapošljiva u usko specijalizovanim oblastima, čime im je smanjena mogućnost zapošljavanja u alternativnim, srodnim oblastima rada. U ovoj godini poslodavci su oglasili 19.739 slobodnih radnih mjesta, od čega njih 2.258 za visokoškolska zanimanja. Prema podacima Zavoda, a na osnovu pokazatelja dobijenih od poslodavaca i Poreske uprave, od početka godine zaposleno je ukupno 7.410 lica, od čega su njih 1.518 visokoškolci. Po običaju najviše se zapošljavaju upravo nastavnici, vaspitači, ekonomisti, menadžeri, organizatori, pravnici.. Skoro polovina mlađi od 30 godina Najviše nezaposlenih visokoškolaca je u starosnoj dobi do 30 godina (48,5%), u dobi između 30 i 50 godina je njih 45% , a starijih od 50 godina je 6,5%. Na evidenciji nezaposlenih trenutno se nalazi 920 visokoškolaca bez obavljenog pripravničkog staža. Visokoškolaca, koji su na evidenciji kraće od godinu dana, je 2.433 (36,8%), između jedne i tri godine na evidenciji je njih 2.764 (41,8%), a duže od tri godine 1.417 (21,4%). Na evidenciji se nalaze 822 lica sa završenom višom školom.

Članak možete preuzeti ovdje.