Glavni cilj suzbijanje rada u sivoj zoni

22/11/2017

Pobjeda, 22.11.2017. godine

PODGORICA – Zavod za zapošljavanje i Uprava za inspekcijske poslove juče su potpisali memorandum o saradnji, koji bi trebalo da doprinese boljoj razmjeni podataka o osobama zaposlenim u zoni sive ekonomije, suzbijanju rada na crno i efikasnijem tržišnom nadzoru.

Kako je rečeno, od memoranduma se očekuje i da će pomoći da se rad na crno u sivoj zoni svede na nivo kao u Evropskoj uniji.

Kako je ocijenio direktor Zavoda Suljo Mustafić, saradnja ove dvije institucije fokusirana je na tri oblasti, odnosno razmjenu podataka o osobama zaposlenim u zoni sive ekonomije, planiranje i organizaciju raznih vidova specifičnih obuka u oblasti rada i radnih odnosa, kao i elektronsku razmjenu podataka sadržanih u informacionim sistemima obje institucije. Mustafić je kazao da se na evidenciji Zavoda nalazi 51.800 osoba, a nezaposlenost je za dvije i po godine porasla 25 odsto, najviše zbog promjene zakonskih rješenja koja direktno i indirektno opterećuju tržište rada.

-Zavod je postao veoma prijemčivo mjesto za ostvarivanje nekog prava. Prijavljene su određene osobe iz oblasti sive ekonomije koje imaju posao, ali ne i formalno pravni status kazao je Mustafić.

Sa Inspekcijom rada će, kako ističe, nastojati da utiču na suzbijanje rada na crno kako se na evidenciji ne bi nalazile osobe iz sive zone i kako bi ih preusmjerili u formalne radne tokove.

-Cilj je da se stvori prostor da se Zavod bavi isključivo osobama koje istinski traže posao naglasio je Mustafić.

Sa ovakvim nastojanjima, kako dodaje, korespondira program Stop sivoj ekonomiji, koji se realizuje od prošle godine, a produžen je do kraja ove godine.

-U okviru ovog programa zaposleno je 145 osoba sa stečenim visokim obrazovanjem, odnosno 80 osoba na poslovima pružanja tehničke podrške službenicima Poreske uprave, 35 osoba u Upravi policije i 30 osoba u Upravi za inspekcijske poslove precizirao je Mustafić.

On je kazao da očekuju da će veći dio njih nakon završetka obuke ostati angažovan u tim institucijama.

Vršilac dužnosti direktora Uprave za inspekcijske poslove Alija Košuta rekao je da će kroz obučeni i kvalitetan kadar doprinijeti efikasnijem tržišnom nadzoru, koji će rezultirati uređenijim tržištem.

-Potpisivanje memoranduma je jedna od značajnih aktivnosti Uprave, jer ćemo doprinijeti efikasnijoj razmjeni podataka o osobama zaposlenim u zoni sive ekonomije i omogućićemo efikasniju elektronsku razmjenu podataka sadržanu u informativnim sistemima ove dvije institucije rekao je Košuta.

On je naveo da preko programa Stop sivoj ekonomiji imaju 30ak visokoškolaca koje obučavaju.

-Ovaj program je pomogao da se siva ekonomija prati na kvalitetan način. U oktobru u jednoj akciji kroz Podgoricu zaposlili smo legalno 91 osobu, a u cijeloj Crnoj Gori 181 smo uveli u legalne tokove. Rad na crno je problem, ali će se polako rad u sivoj zoni svesti na nivo iz zemalja Evropske unije, što je nekih deset do 15 odsto precizirao je Košuta.

Članak možete preuzeti ovdje.