Nakon obuke za masere dobili posao

16/01/2020

Dnevne novine, 16.01.2020. godine

U projekat zapošljavanja lica sa invaliditetom pod nazivom “Zapošljavanje osoba oštećenog vida u salonu za masažu i njegu tijela” uključeno je pet lica sa invaliditetom iz Podgorice. Oni su se u salonu “Relax” koji je otvoren uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u okviru grant šema podsticanja zapošljavanja osoba sa invaliditetom, profesionalno obučili za masere i spremili za tržište rada. Naime, Zavod za zapošljavanje je Organizaciji slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, za realizaciju tog projekta, dodijelio bespovratna sredstva u iznosu od 49.081,20 eura.

■ ODRŽIVA RADNA MJESTA

“Ovim projektom su, uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje, otvorena održiva radna mjesta. Nakon završetka projekta Organizacija slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin produžila je radni angažman za tri osobe sa oštećenjem vida, koje su tako dobile šansu za dugoročan posao” kazala je savjetnica u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom Gracijela Rakonjac i dodala da je Zavod za zapošljavanje tokom cijele 2019. godine bilježio pomake u dijelu zapošljavanja osoba sa invaliditetom.

“Svakim danom je sve više poslodavaca koji su voljni da zaposle osobe sa invaliditetom. U odnosu na raniji period, udvostručen je broj poslodavaca koji ostvaruju pravo na subvenciju zarade. Brojke govore da je kod više od 820 poslodavaca angažovano preko 1.400 osoba sa invaliditetom, od kojih više od pola ima ugovor na neodređeno”, saopštila je Rakonjac.

Nina Nuculović uspješno radi kao maserka iako je potpuno slijepa. Ona i još dvoje kolega rade u salonu masaže “Relaks” na Starom aerodromu u Podgorici koji funkcioniše u sklopu Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin. Vrijedna Nina, koju prirodno krasi istančano čulo dodira, a koje je u poslu kojim se bavi najpotrebnije, prvo je prošla profesionalnu obuku u salonu za masažu.

“U ovom salonu sam stekla znanja i vještine za obavljanje poslova masaže i njege tijela. Dnevno izmasiram troječetvoro ljudi. Najviše se žale na leđa, lumbalni dio, kičmu i vrat. Uzroci svega toga vjerovatno su loš položaj sjedjenja, a nekad i spavanja” priča Nina i dodaje da je srećna zbog toga što su klijenti zadovoljni njihovim radom i trudom. “Zadovoljna sam obukom koju sam prošla i zahvalna što mi je pružena mogućnost da pohađam ovaj kurs i dođem do posla. Ovo je divno iskustvo za mene”, kazala je Nina.

■ RUŠENJE PREDRASUDA

Glavni finansijer projekta je Zavod za zapošljavanje, a partneri su lokalna organizacija slijepih Bara i Ulcinja. Zavod je donirao sredstva za opremanje prostorija. Iz U druženja slijepih ističu da je projekat pokazao da je održivog karaktera. Čedo Lazić kaže da se konstantno trude da salon još više osavremene i uvedu neke nove tretmane.

“Osobama oštećenog vida ovaj posao, narodski rečeno, dobro leži. Slijepi i slabovidi maseri su, učeći tehnike masaže, pokazali da im u ovom poslu nema ravnih. Nadam se da ćemo uspjeti da angažujemo jednog fizioterapeuta tako da naš program ponude bude proširen”, kaže Lazić i napominje da bi ovakvih primjera zapošljavanja, kojima se ruše predrasude da osobe sa oštećenjem vida ne mogu da funkcionišu i rade kao ostali, trebalo da bude više.

Svjesni da je nezaposlenost veliki problem u Crnoj Gori, Nina i njene kolege mladim ljudima u Crnoj Gori poručuju da ne biraju pretjerano poslove i da ne čekaju da im posao padne s neba.

49 hiljada eura bespovratna sredstva dodijelio je ZZZ Organizaciji slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin za realizaciju projekta Zapošljavanje osoba oštećenog vida u salonu za masažu i njegu tijela”

Originalni članak možete preuzeti ovdje.