Potrebno ravnopravno učešće na tržištu rada

03/12/2018

Pobjeda,03.12.2018.godine

Zavod za zapošljavanje sa posebnom pažnjom osmišljava irealizuje programe koji doprinose prevenciji socijalne isključenosti osoba sa invaliditetom, povećanju njihove zapošljivostii prilagodljivosti na tržištu rada -kaže Gracijela Rakonjac

PODGORICA Savjetnica u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Gracijela Rakonjac ocjenjuje da se ova populacija suočava sa najvećim preprekama u zapošljavanju.U Crnoj Gori, prema njenim riječima, još postoji visok stepen predrasuda poslodavaca prema sposobnostima osoba sa invaliditetom.

PREPREKE Jedna od ključnih prepreka je neadekvatna obrazovna struktura nezaposlenih sa invaliditetom, nedostatak znanja ili radnog iskustva, kao i mnogobrojne barijere u oblasti sticanja obrazovanja ocjenjuje Rakonjac. Ona kao prepreku navodi i nepristupačno okruženje, neprilagođenost radnih mjesta i radne okoline, uključujući i nepristupačnost objekata, što onemogućava dolazak i boravak osoba sa invaliditetom kod mnogih poslodavaca. Zavod za zapošljavanje Crne Gore, kao institucija koja se najneposrednije bavi rješavanjem pitanja nezaposlenosti, s posebnom pažnjom osmišljava i realizuje programe koji će doprinijeti prevenciji socijalne isključenosti osoba sa invaliditetom, povećanju njihove zapošljivosti i prilagodljivosti na tržištu rada.

ZAKON Pravni okvir, na osnovu kojeg Zavod realizuje mjere i aktivnosti za ovu kategoriju građana, jeste Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, kojim se na sveobuhvatan način pravno uređuje pitanje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom. Ovim zakonom, kako objašnjava Rakonjac, uređuje se način i postupak ostvarivanja prava na profesionalnu rehabilitaciju lica sa invaliditetom, mjere i podsticaji za njihovo zapošljavanje, način finansiranja i druga pitanja od značaja za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje. Osnovni cilj zakona je stvaranje uslova za povećanje zaposlenosti osoba sa invaliditetom i njihovo ravnopravno učešće na tržištu rada, uz otklanjanje barijera i stvaranje jednakih mo gućnosti. Zakonom je definisan kvotni sistem zapošljavanja, odnosno obaveza poslodavca da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom, u skladu sa ukupnim brojem zaposlenih pojašnjava Rakonjac.

FOND Kroz redovne aktivnosti Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, kao organizaciona jedinica Zavoda, sprovodi odredbe Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom. Budžetska sredstva Fonda koriste se za redovne mjesečne isplate subvencija poslodavcima, koji zapošljavaju lica sa invaliditetom, finansiranje grant šema, programaprofesionalne rehabilitacije i za druge mjere i aktivnosti, u skladu sa zakonom.Posebno je važno istaći da se, od formiranja Fonda kao posebne organizacione jedinice, do danas, bilježi konstantan porast aktivnosti, mjera i programa koji su na raspolaganju poslodavcima pri zapošljavaju osoba sa invaliditetom. Ovi trendovi ohrabruju i podstiču očekivanja da će se, tokom narednih godina, status osoba sa invaliditetom u našem društvu značajno poboljšati poručuje Rakonjac.

Doprinosi za programe, grantove, subvencije… Ukoliko poslodavac ne zaposli određeni broj lica sa invaliditetom, dužan je, kaže Rakonjac, da uplati poseban doprinos za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom.Sredstva uplaćena po osnovu posebnog doprinosa izdvajaju se za mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije za nezaposlena i zaposlena lica sa invaliditetom, sufinansiranje posebnih organizacija za zapošlja- vanje, programe aktivne politike zapošljavanja u kojima učestvuju osobe sa invaliditetom, subvencije za zarade, finansiranje grant šema kao i novčane pomoći navela je Rakonjac.

Povoljnosti za prilagođavanje radnog mj esta Rakonjac pojašnjava da su zakonom predviđene i posebne organizacije, kao što su ustanova za profesionalnu rehabilitaciju, radni centar, zaštitna radionica i zaštitni pogon.Zakonom je definisano da poslodavac koji zaposli lice sa invaliditetom ostvaruje pravo na subvencije i to: bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada za zapošljavanje lica sa invaliditetom, u iznosu od 100 odsto opravdanih troškova, kreditna sredstva pod povoljnim uslovima za kupovinu mašina, opreme i alata potrebnog za zapošljavanje lica sa invaliditetom, učešće u finansiranju ličnih troškova asistenata lica sa invaliditetom i subvencije zarada lica sa invaliditetom koje zaposli kazala je Rakonjac.

21 poslodavac ove godine ostvario je pravo na bespovratna sredstva za opremanje radnog mjesta za 23 zaposlena lica sa invaliditetom

6 miliona eura iznosi budžet Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom za 2018.

Originalni članak možete preuzeti ovdje.