Pružiti priliku osobama sa invaliditetom da rade

24/07/2020

Vijesti, 24.07.2020. godine

Poslodavci se radije odlučuju da uplate zakonom predviđena sredstva umjesto da zaposle osobe sa invaliditetom (OSI), iako oni, u većini slučajeva, posjeduju sve potrebne vještine i znanje za obavljanje određenih poslova.

Nikšićanka Jasna Marković je zahvaljujući projektu Udruženja mladih sa hendikepom Nikšić “Zaposlenjem do veće inkluzije OSI u društvu”,dobila priliku da zajedno sa Martom Aleksić, i nakon okončanja projekta, narednih devet mjeseci radi u tom Udruženju i pokaže koliko može i zna. Prethodno su njih dvije i još četiri djevojke prošle obuku koju je Udruženje organizovalo, a zatim su njih četiri šest mjeseci bile radno angažovane.

“Osnovni cilj je bio da se uključe osobe sa invaliditetom i da se zaposle, ali takođe i da se probudi svijest građana koliko je teško da OSI nađu posao i da se stavi akcenat na cjelokupan problem. Obuka je bila temeljna, kako predavača tako i nas koje smo bile predane i stekle smo lijepo iskustvo. Preporučila bih svima da ne odbijaju nijedan ovakav projekat, a osobama sa invaliditetom da učestvuju u njima jer pružaju velike mogućnosti”, poručila je Markovićeva koja je studentkinja treće godine Pravnog fakulteta.

Nenad Mijušković, izvršni direktor Udruženja i koordinator projekta, kazao je da su projekat realizovali u saradnji sa NVO “Geo-eko Montenegro”, da je trajao 12 mjeseci i da je podržan od Zavoda za zapošljavanje. Vrijednost budžeta je oko 50.000 eura.

Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori lica s invaliditetom se suočavaju sa brojnim problemima u svakodnevnom funkcionisanju, a naročito kada je u pitanju ostvarivanje prava na rad i zapošljavanje.

“Iako postoje brojni pravni propisi kojima se definišu povoljni uslovi za ostvarivanje prava u ovoj oblasti, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje na dan 25. 4. 2019. godine nalazilo se 9.814 lica s invaliditetom. Razlog tome je taj što poslodavci nerijetko stigmatizuju pripadnike ove populacije i ne pokazuju interesovanje da ih zaposle, zbog brojnih predrasuda i uvriježenog mišljenja da OSI ne posjeduju potrebne vještine i sposobnosti koje su neophodne za obavljanje radnih zadataka, te se u najvećoj mjeri odlučuju da plaćaju poseban doprinos u Fond za profesionalnu rehabilitaciju,nego da zapošljavaju lica s invaliditetom”, kazao je Mijušković.

Kroz projekat koji su realizovali obučili su šest lica sa invaliditetom za rad na određenim pozicijama u NVO sektoru, obezbijedili neophodnu opremu i materijal za rad na novootvorenim radnim mjestima, a sve u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg obavljanja posla. Njih šest prošle su obuke za vođenje administrativnih i računovodstvenih poslova, pisanje projekata i za rad u IT i PR sektoru. Od šest učesnica projekta, nakon tromjesečne obuke,njih četiri su nastavile rad u NVO sektoru na novootvorenim radnim mjestima.Zbog novonastale situacije izazvane epidemijom koronavirusa, dio aktivnosti su obavljale od kuće, da bi se nakon prvog talasa i preporuke NKT-a da se nastavi sa normalnim obavljanjem radnih aktivnosti, vratile u kancelariju i nastavile sa radom.

“Učesnice su pokazale visok nivo zaintresovanosti da uče i motivacije da napreduju, da koriste znanje sa obuka koje su prošle i time svakodnevno doprinose kvalitetu rada Udruženja”, kazao je Mijušković i zahvalio se Zavodu za zapošljavanje Crne Gore na finansijskoj i savjetodavnoj podršci, sa nadom da će se uspješna saradnja nastaviti.

Goran Damjanović, izvršni direktor NVO “Geo-Eko Montenegro”, kazao je da sa Udruženjem mladih sa hendikepom Nikšić već godinama uspješno sarađuju i da im je drago što su bili dio pomenutog projekta.

Originalni članak možete preuzeti ovdje.