Bar: Panel »Radna snaga u turizmu-izazovi i mogućnosti«

27/09/2019

Na tržištu rada Crne Gore u minuloj godini bilježe se pozitivni trendovi koji se reflektuju kroz smanjenje broja nezaposlenih lica, odnosno smanjenje stope registrovane nezaposlenosti. Prema posljednjem statističkom izvještaju, od 23. septembra, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalazi se 33.618 nezaposlenih, što je manje za 6.158 u odnosu na uporedni period prošle godine. Stopa nezaposlenosti iznosi 14,49 odsto i za blizu tri procenta niža je od prošlogodišnje.

Na pad nezaposlenosti uticalo je više razloga, prije svega uspješno posredovanje pri zapošljavanju i realizacija mjera i programa iz aktivne politike zapošljavanja – kazao je načelnik Područne jedinice Bar Veselin Orlandić, na panel diskusiji “Radna snaga u turizmu – izazovi i mogućnosti”, koju je organizovala Turistička organizacija Bar .

U ovoj godini, poslodavci su oglasili ukupno 24. 663 slobodna radna mjesta, što je u odnosu na isti period prošle godine povećanje od skoro tri procenta. Najviše su tražena zanimanja ugostiteljstva i turizma i trgovci. Za zanimanja konobar i kelner oglašeno je 1.114 slobodnih radnih mjesta, za kuvara jednostavnih jela, pomoćnog kuvara i kuvara oglašeno je 756 slobodnih radnih mjesta, za sobarice 486, traženo je i 398 prodavaca, 366 servira, za zanimanje pomoćni ugostitelj bilo je 363 oglasa, za recepcionere 177 i tako dalje.

Kod većine zanimanja ponuda radne snage, u manjoj ili većoj mjeri, prevazilazi prijavljenu tražnju, ali kod određenog broja zanimanja zabilježena je veća tražnja od ponude.Tako je veća tražnja od ponude, uglavnom, kod nekih zanimanja ugostiteljstva i turizma – sobarica, pomoćni ugostitelj, server, točilac pica, konobar, pomoćni kuvar, recepcioner, tehničar usluživanja, kuvar specijalista itd. Isto tako i kod nekih građevinskih zanimanja bilježi se veća tražnja od ponude – građevinski manipulant , pomoćni građevinski radnik i slično.

-Crnogorsko tržište rada karakterišu strukturna nezaposlenost,  dugoročna nezaposlenost, regionalna neusklađenost, slaba mobilnost, deficit kadra u strateškim privrednim granama, turizmu, ugostiteljstvu, građevinarstvu nepovoljna starosna struktura nezaposlenih lica, te veliki broj zapošljavanja stranaca u Crnoj Gori, naročito u periodu trajanja ljetnje turističke sezone – ocijenio je Orlandić.

U Crnoj Gori je od 1. januara angažovano 11.595 sezonska radnika. Poređenja radi, tokom čitave prošle godine zaposleno je ukupno 9.229 domaćih sezonaca. Dakle, imamo evidentan trend rasta zaposlenih na sezonskim poslovima.

Na ovakav rezultat, dodao je načelnik, nesumnjivo su uticale mjere i aktivnosti, te programi koje realizuje Zavod za zapošljavanje, koji sprovodi politike Ministrstva rada i socijalnog staranja i Vlade Crne Gore.

PANEL 1

-Ove godine napravili smo dobru pripremu za početak turističke sezone. Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Zavod za zapošljavanje realizovali su državnu kampanju „Zaposlimo domaće – da Crne Gora radi”, sa ciljem da se doprinese rastu zaposlenosti domaće radne snage. Namjera nam je bila da stvorimo ambijent u kojem će poslodavci vidjeti interes da zaposle domaće radnike, ali i da domaćim radnicima sezonski rad učinimo privlačnijim – istakao je Orlandić.

Podsjetio je na organizovanu promociju sezonskog zapošljavanja kroz različite aktivnosti: konferencija, interaktivni panel, mini sajmovi zapošljavanja, medijski nastupi. Ove godine je Zavod organizovao mini sajmove zapošljavanja u opštinama sjevernog i centralnog regiona Crne Gore (Berane, Bijelo Polje, Pljevlja, Nikšić, Podgorica) gdje je ciljano poslodavcima organizovan neposredan kontakt sa nezaposlenim licima u njihovim sredinama, što je svakako još jedna povoljnost i za poslodavce i za nezaposlene. Sajmovi su bili dobro posjećeni, značajan broj lica je posredstvom ovog kanala komunikacije dobio zaposlenje. Ukupna kampanja i brojne aktivnosti Zavoda uticali su da rezultati ove godine budu zaista dobri – naglasio je on.

I ove godine poslodavci su se obraćali Zavodu sa potražnjom kvalifikovanog kadra ali u još većem broju su imali zahtjeve za pomoćnim osobljem, i to uglavnom za zenskom radnom snagom. Prema našim procjenama taj odnos između traženih kvalifikovanih i nekvalifikovanih radnika je na nivou 30:70% u korist nekvalifikovanih. Poslodavci su, uglavnom, nudili obezbijeđen smještaj, ishranu i plate koje su se orijentaciono kretale od 300 do 400 eura za nekvalifikovane poslove, te od 400 do 600 i više eura za kvalifikovane konobare, kuvare, pica majstore…

-Sa poslodavcima imamo intenzivnu komunikaciju u pred, u toku i nakon sezone. Imali su primjedbe u dijelu napuštanja posla od strane radnika neposredno nakon početka ili u špicu sezone, te nemogućnosti da se u kratko vrijeme obezbijedi zamjena. Sa druge strane, značajan broj lica koja su bila angažovana na sezonskim poslovima je imao primjedbe na uslove rada, prije svega na smjestaj, jer je u najvećem broju slučaja bio u pitanju zajednički smjestaj. Takođe, primjedbe su bile u dijelu prekoračenja propisanog radnog vremena i obavljanja više različitih poslova, te rad dvokratno, a u velikom broju slučaja i trokratno, što im nije davalo mogućnost da imaju vremena i za svoje privatne obaveze – naveo je Orlandić.

Karakteristika crnogorskog tržišta rada je i dalje veliko učešće stranih radnika. Od početka godine do 19. septembra MUP je izdao 21.679 dozvola za rad i zapošljavanje stranaca, što je za 1.514 dozvola više nego prošle godine. Najviše radnika dolazi iz Srbije, Turske, BiH, Kine, Albanije…Prema djelatnosti, najviše dozvola izdato je za usluge smještaja i ishrane, građevinarstva, trgovine, saobraćaja…

-Iz Zavoda za zapošljavanje koristimo svaku priliku da apelujemo na poslodavce da na vrijeme planiraju potrebe za radnom snagom, kako bi im blagovremeno izašli u susret i pomogli u obezbjeđivanju neophodnog kadra i po klvaitetu i kvantitetu. Usluge i servis Zavoda besplatni su i za poslodavce i za nezaposlene – poručio je Orlandić.