Još uvijek neizvjesna asistencija u nastavi

16/06/2016

(Dnevne novine: Društvo 16.jun 2016.godine)


Još nije poznato da li će djeca sa posebnim potrebama od septembra imati podršku asistenata u nastavi. Zavod za zapošljavanje nema novca na poziciji za mjere aktivne politike zapošljavanja. A, podrška djeci u inkluzivnom obrazovanju pružana je kroz program državnog javnog rada “Asistenti u nastavi” .

Prepoznajući značaj pružanja jednakih mogućnosti licima sa invaliditetom, Zavod za zapošljavanje, unazad deset godina, kroz program javnog rada, pruža tehničku podršku i pomoć ovim licima kako, u obrazovnom procesu, tako i u obavljanju osnovnih životnih funkcija.
“Odlučnost države da se bavi ovom problematikom potvrđuje i činjenica da je do sada na asistenciju iz budžeta usmjereno blizu četiri miliona eura. Država koristi mehanizam javnih radova sve dok se inkluzivno obrazovanje sistemski i formalno-pravno ne uobliči” za Dnevne novine kaže pomoćnica direktora ZZZ Sanja Rabrenović.
Ministarstvo prosvjete radi na standardizaciji, sistematizaciji i normativnom uobličavanju zanimanja personalni i asistent u nastavi.


■ JAVNI INTERES


Ovaj program od javnog interesa, realizuje se, u saradnji sa programskim partnerima, vaspitno-obrazovnim ustanovama, dnevnim centrima i civilnim sektorom.
“Program ‘Asistenti u nastavi’ nema kontinuitet. Imamo prekid, jer se tender raspisuje dva puta godišnje, po utvrđenim procedurama. To je razlog zbog koj eg korisnici često negoduju, asistenta dobijaju, recimo, u oktobru”, ističe Rabrenović.


Ona objašnjava da je ova oblast jako kompleksna. Zahtijeva multidisciplinarni pristup u obrazovanju, socijalnim uslugama i zdravstvenoj zaštiti da bi se preventivno djelovalo na nezaposlenost i da djeca u ranoj dobi imaju potrebnu podršku kako bi spremni došli na tržište rada i na njemu bili konkurentni.


U tekućoj godini, obezbijeđena je socijalna podrška za 466 lica sa invaliditetom, zapošljavanjem nezaposlenih iz evidencije ZZZ na poslovima asistenta. Angažovanjem 256 asistenata u nastavi pružena je pomoć i podrška, za isti broj lica sa posebnim obrazovnim potrebama u vaspitno-obrazovnim ustanovama. Takođe, zapošljavanjem još 210 personalnih asistenata omogućena je i pomoć osobama sa smetnjama u razvoju u kući, centru ili udruženju. Za ove namjene, Zavod je opredijelio oko 524.000 eura.


Strategijom inkluzivnog obrazovanja, kao i Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti kao jedna od usluga socijalne i dječje zaštite definisana je personalna asistencija i asistencija u nastavi.
Asistent u nastavi je važna karika inkluzije. Asistenti u nastavi daju doprinos unapređenju kvaliteta inkluzivnog obrazovanja i omogućavaju da škola obezbijedi dobru edukaciju svim učesnicima, nezavisno od njihovih različitih mogućnosti. Asistentova uloga je da pruži tehničku pomoć djetetu sa posebnim obrazovnim potrebama, nastavniku i čitavom razredu, zavisno od potrebe u datom trenutku.


■ SOCIJALNI SERVIS

Personalna asistencija je socijalni servis. Personalnom asistencijom, kao programom socijalne podrške, pruža se podrška i pomoć u osposobljavanju za aktivnosti svakodnevnog života u kući i u specijalizovanim ustanovama djeci i omladini sa smetnjama u razvoju, socijalno isključenoj djeci, kao i njihovim porodicama.


Velika potreba za ovom vrstom pomoći, u cilju ublažavanja problema socijalne izolacije djece i omladine sa smetnjama u razvoj u, dovela je prije nekoliko godina do ozbiljnijeg uključivanja Zavoda u rješavanje ovog problema, kroz projekat javnih radova usmjeren na angažovanje značajnog broja lica sa evidencije nezaposlenih kao personalnih ili asistenata u nastavi.
Pravovremena uključenost djece sa teškoćama u razvoju u obrazovni sistem, još od vrtića ima višestruke koristi, kako za samu djecu i njihovu socijalizaciju, tako i za roditelje, koji u vremenu dok djeca pohađaju školu ili vrtić, mogu da rade, kako bi obezbijedili egzistenciju.
Sa druge strane, priliku da rade dobijaju nezaposleni prosvjetne struke: vaspitači i učitelji razredne nastave.


Kako se zapošljavaju asistenti?


Asistenti u nastavi za lica sa posebnim obrazovnim potrebama angažuju se kroz program javnog rada “Asistent u nastavi”.
Program se realizuje na sljedeći način: Zavod za zapošljavanje raspisuje Konkurs za izbor izvođača javnog rada, na koji mogu aplicirati ustanove registrovane za obavljanje obrazovnog i vaspitnog rada u oblastima predškolskog i osnovnog vaspitanja i obrazovanja i srednjeg opšteg i stručnog obrazovanja. Za prijavu na konkurs neophodno je da navedene ustanove posjeduju saglasnost Ministarstva prosvjete o potrebi za asistentom.


Na osnovu obrađenih i ocijenjenih prijava za izvođenje programa javnog rada Upravni odbor Zavoda donosi odluku o izboru izvođača programa. Ovim se stiču uslovi za zaključivanje ugovora o realizaciji programa javnog rada, između Zavoda i izvođača programa. Taj ugovor predstavlja osnov za zapošljavanje asistenata. Oni se zapošljavaju po ugovoru na određeno vrijeme.
U školskoj 2015/2016. godini angažovano 256 asistenata
U školskoj 2015/2016. godini, kroz program javnog rada bilo je uključeno 256 asistenata i to u: osnovnim školama 181 asistent, u srednjim 17 i u vrtićima 58 asistenata.

Ovaj program omogućava djeci i mladim sa posebnim obrazovnim potrebama da se uz tehničku pomoć i podršku asistenta u nastavi obrazuju po inkluzivnom modelu obrazovanja, kao i nezaposlenim licima koja su osposobljena za rad sa ovom djecom da se zaposle na određeno vrijeme, u trajanju od četiri i po do devet mjeseci.