Kada osjete da su dio tima – pružaju maksimum

03/12/2018

Pobjeda,03.12.2018.godine

PODGORICA-Vlasnica agencije Milenmum Edita Dautović ističe da Imaju pozitivno iskustvo kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa invaliditetom, te da će i u narednom periodu biti za njihovo ravnopravno uključivanje na tržište rada.

Ona kaže da se u njihovoj praksi Dokazalo da osobe sa invaliditetom u početku zahtijevaju posebno prilagođen pristup od ostalih kolega, kao i da je potrebno vrijeme đa bi se uključili u tim. Ipak, Đautović naglašava da “jednom kada osjete da su dio tima, oni pružaju svoj maksimum”

Završavaju sve radne obaveze, vrijedni su, zahvalni su na ukazanom povjerenju i lojalni ‘agenciji i timu. Pored toga, njihovo prisustvo utiče na produktivnost čitavog našeg kolektiva, jer kolege kojima je potrebna pomoć pri radu podsjećaju na značaj timskog rada, vedrog duha u svakoj situaciji, kao i na to da su zapravo svi zaposleni jednaki kazala je dautović.

SARADNJA SA ZZZCC Govoreći o prvom iskustvu u radu sa Fondom za profesionalnu rehabilitaciju, ona ističe daje proisteklo iz saradnje sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore 2014 godine zapošljavanjem dvije osobe sa invaliditetom. Oni su nam i bili dobra preporuka da naša agencija 2015. realizuje projekat “Znanjem do posla” koji je predstavljao grant šemu Zavoda za zapošljavanje. Projekat je rezultat težnje da agencija obezbijedi kvalitetan kadar sa jedne strane, a đa se smanji nezaposlenost osoba sa invaliditetom sa druga Većina njih je krozprojekt dobila prvu šansu đa nešto radi i da izađe iz kuće. Rezultati tog projekta pokazali su da nismo pogriješili. Dobili smo zaposlene koji su bili veoma posvećeni poslu. Svoje poslovne obaveze izvršavali su savjesno, odgovorno i ažurno kazala je Dautović. U 2016, prema njenim riječima, realizovali su novi projekat “Nova znanja-nove šanse. Od 11 osoba koje su prošle obuku, kako naglašava Dautović, njih 10 steklo je radno Iskustvo u agenciji Milenijum ili kod njihovih poslovnih partnera.

Kao pozitivan parametar navešću to što je dvije trećine polaznika naših programa i danas u radnom odnosu. Kod nas u agenciji su zaposlena dvije osobe sa invaliditetom, dok su ostali našom preporukom zasnovali radni odnos kod drugih poslodavaca sa kojima imamo uspješnu saradnju istakla je Dautović. Ona je pozvala ostale poslodavce da zapošljavaju osobe sa invaliditetom.

Dautović posebno naglašava podsticaje koje država nudi za to. Država nudi velike podsticaje posiodavacima koji zaposli osobu sa invaliditetom manjim od 50 odsto i subvencioniše 75 procenata od isplaćene bruto zarade, u prvoj godini rada, u drugoj 60 odsto, u trećoj i svakoj narednoj po 50 odsto od isplaćene bruto zarade. druge strane, poslodavac ostvaruje pravo na bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta osoba s invaliditetom u iznosu od 100 odsto opravdanih troškova navela je Dautović. Ne treba, kaže ona, izostaviti ni učešće države

Ključna podrška kolega i prihvatanje bez predrasuda Kada ste žena sa invaliditetom u srednjim godinama, nemate previše izbora. Meni je bilo najteže da dobijem mogućnost da radim i zarađujem kazala je Dragica Vukićević, koja je od juna prošle godine zaposlena u agenciji Milenijum kao poslovni administrator.

Kako kaže, imala je sreće da dođe do ovog posla i zato sve svoje napore ulaže i da ga zadrži. Trudim se da dam sve od sebe, jer nijesam sigurna u šanse da opet dođem u situaciju da me poslodavac i kolektiv prihvate, kao što sam sada prihvaćena naglašava Vukićević. Ona navodi da je u agenciju došla kroz projekat “Nova znanja nove šanse”, a koji je podržao Zavod za zapošljavanje Crne Gore i podrazumijevao je teorijsku obuku za zvanje poslovnog administratora kod Zopta i praktičnu obuku u agenciji Milenijum. Kroz praktičnu obuku sam postala dio kolektiva i od samog početka bilo mi je lako da se uklopim, jer sam naišla na spremnost kolega da me podrže u naporima da se osposobim da kvalitetno obavljam zadatke za radno mjesto koje me je čekalo nakon završetka projekta kazala je Vukićević, naglasivši da joj je mnogo značila podrška kolega i prihvatanje bez predrasuda, lako je ona imala pozitivno iskustvo, mnoge osobe sa invaliditetom nemaju tu sreću. Vukićević kaže da u crnogorskom društvu i dalje postoje predrasude u pogledu mogućnosti osoba sa invaliditetom. Često nam se i ne pruža šansa, jer je u svijesti poslodavaca sumnja u našu sposobnost da kvalitetno obavljamo posao. Ja sam sigurna i znam da jedna osoba sa invaliditetom može da bude dobar radnik, ukoliko obavlja posao u skladu sa svojim invaliditetom ističe Vukićević. Zbog svoje invalidnosti, kako kaže, ne može da obavlja fizičke i poslove koji su statični i previše da sjedi, ali poput svake druge osobe može kvalitetno da završava određene poslove u kancelariji, poslove koji podrazumijevaju dobre komunikativne i organizacione vještine, rad na terenu odnosno operativne poslove. Moj radni dan odnosi se uglavnom na administrativne poslove u kancelariji i povremeni odlazak u banke i druge službe prema potrebama, kao i agencijske poslove u posredovanju nekretnina. Ukratko, obavljam jako dinamične poslove i to je za moje zdravlje od velikog značaja jer nijesam na jednom mjestu navela je Vukićević.

Originalni članak možete preuzeti ovdje.