Nezaposlenost ispod 18 odsto

02/08/2018

Pobjeda, 02.08.2018.godine

PODGORICA

Stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, palaje ispod 18 procenata, a na smanjenje broja nezaposlenih u prvoj polovini godine uticalo je, između ostalog, sezonsko zapošljavanje domaće radne snage. Kako je na konferenciji za novinare istakao direktor Zavoda Suljo Mustafić, na sezonskim poslovima u Crnoj Gori angažovan je 8.081 domaći radnik.

PLAN

– Godišnji plan od 10.000 domaćih sezonaca biće premašen. Poslodavcima je jeftinije angažovanje domaćih sezonaca, jer mogu da koriste aktuelnu Vladinu uredbu o olakšicama kazao je Mustafić i dodao da je siguran da je registrovana brojka od 8.081 angažovanog domaćeg radnika na sezonskim poslovima mnogo veća. Dodao je da očekuju podatke iz Poreske uprave o prijavi radnika na obavezno socijalno osiguranje i konstatovao da smo svi svjedoci pojave rada “na crno.

– Kao institucija ne možemo sami da se borimo sa tim negativnim trendom, ali u saradnji sa nadležnima nastojimo da tu pojavu svedemo na najmanju moguću mjeru saopštio je Mustafić. On je naveo da je Zavod prioritetno djelovanje usmjerio na što veće uključivanje domaćih radnika na tržište rada, kao i da je promijenjen pristup u sezonskom zapošljavanju, jer mobilni timovi idu kod poslodavaca i nude im raspoloživu radnu snagu. Mustafić smatra da su benefiti intenzivnijeg zapošljavanja domaće radne snage višestruki i vidljivi kroz poboljšanje standarda i veći priliv sredstava u budžet.

– Najznačajniji programi koje je Zavod realizovao u prethodnom periodu odnose se na osposobljavanje i obrazovanje odraslih, kao i na javne radove – kazao je Mustafić. Na programu “Stop sivoj ekonomiji angažovano je, kako je rekao, 180 visokoškolaca na period od šest mjeseci i to u Poreskoj i upravama policije i za inspekcijske poslove.

– Krenuli smo sa pilot projektom pod nazivom “Osnaži me i uspjeću, koji je namijenjen kategorijama teže zapošljivih osoba dodao je Mustafić. U prvih šest mjeseci ove godine odobrena su 63 kredita vrijedna 394.000 eura, čija realizacija omogućava otvaranje 79 radnih mjesta.

PODACI

Pomoćnik direktora Zavoda Goran Bubanja kazao je da su u prvoj polovini godine zabilježeni pozitivni trendovi na tržištu rada, koje karakterišu kontinuirani pad broja nezaposlenih i stope nezaposlenosti. Izdato je 17.600 radnih dozvola, od čega 11.950 u okviru kvote, a 5.732 van nje.

– Vlada je odredila ukupnu kvotu od 18.185 radnih dozvola, a procenat njihove iskorišćenosti iznosi 65,7 naveo je Bubanja. On je dodao da Vlada raspolaže sa još 5.000 radnih dozvola.

– Došlo je do promjene u strukturi nezaposlenih, odnosno do povećanja udjela starijih i žena među nezaposlenima, dok je broj mladih smanjen. Pozitivno je što imamo kontinuirano smanjenje broja nezaposlenih visokoškolaca ocijenio je Bubanja.

Prema posljednim podacima, u Crnoj Gori ima 41.750 nezaposlenih, a stopa nezaposlenosti iznosi 17,99 odsto. Bubanja je saopštio da u strukturi nezaposlenih, prema podacima od kraja juna, žene učestvuju sa 58,4 odsto, dok ih je u istom periodu prošle godine bilo 52 odsto. Na evidenciji se, prema riječima Bubanje, nalazi 4.140 mladih koji nemaju posao, a njihovo učešće u strukturi nezaposlenih smanjeno je sa 13 odsto na 9,7 odsto.

– Broj starih osoba u strukturi nezaposlenosti povećan je sa 12.260 na 13.470 rekao je Bubanja. Prošle godine bilo je nezaposleno 7.370 visokoškolaca, a ove 5.830.

– Ove godine je smanjen i broj novoprijavljenih i iznosi 14.360, što je 29,5 odsto manje u odnosu na prošlu kazao je Bubanja. N. K. Za zapošljavanje osoba s invaliditetom 1,5 miliona Zavod za zapošljavanje objavio je juče sedmi javni poziv za dodjelu grant šeme u iznosu od 1,5 miliona eura za finansiranje projekata rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom. Načelnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju Enesa Rastoder rekla je da će javni poziv biti objavljen na sajtu Zavoda i da će trajati 30 dana.

– Finansiraće se projektne ideje u vrijednosti od 30 do 50 hiljada eura, odnosno maksimalni iznos granta je 50 hiljada objasnila je Rastoder na konferenciji za novinare.

Ona je kazala da bi u te projekte trebalo da bude uključeno najmanje 180 osoba, od čega 40 ili 50 odsto žena.

– Najmanje 60 odsto učesnika trebalo bi da bude zaposleno tokom trajanja projekta, a 30 odsto nakon završetka navela je Rastoder.

Radna grupa Zavoda uradila je analizu projekata dodijeljenih 2014, 2015. i 2016. godine koji su finansirani u iznosu od 4,5 miliona eura. U ove pozive je, kako je kazala, bilo uključeno više od 800 osoba s invaliditetom, oko 300 je bilo zaposleno kod poslodavca na konkretnom radnom mjestu, a za 200 je izdat sertifikat i oni su se obučavali za pojedina zanimanja. Rastoder je navela da je blizu 100 osoba bilo uključeno u mjere profesionalne rehabilitiacije.

Rekla je da je u prvim javnim pozivima učešće nevladinog sektora bilo na visokom nivou, više od 80 odsto, a kasnije je smanjeno. – Na predzadnjem projektu učešće nevladinog sektora je bilo 50 odsto, a realnog sektora takođe 50 odsto kazala je Rastoder.

Preporuke radne grupe su da se unaprijedi zakonski okvir kojim se uređuje finansiranje projekata za zapošljavanje osoba s invaliditetom, da se napravi sistem selekcije i praćenja njihovog učešća u projektima i da se unaprijede obaveze zapošljavanja.

Originalni članak možete preuzeti ovdje.