Od ove godine kvalitetniji uslovi za rad sezonaca

17/06/2019

Dnevne novine, 16.06.2019. godine

Sa evidencije nikšićkog Biroa rada već je zaposleno oko 520 radnika na sezonskim poslovima, a očekuje se da ta brojka u narednom periodu bude i preko 800.

Pripreme za sezonsko zapošljavanje na Birou rada Nikšić počele su još u februaru. Kako kaže samostalna savjetnica za rad sa poslodavcima Vesna Mušikić, ove godine potražnja za radnom snagom u vrijeme ljetnje sezone veća je nego ranijih godina, posebno među đacima i studentima, čemu je umnogome doprinijela kampanja “Zaposlimo domaće”. Nikšićani koji se godinama zapošljavaju kao sezonci već su na radnim mjestima i trenutno je uposleno oko 520 sezonaca. Sada slijedi zapošljavanje đaka i studenata.

“Na nivou Crne Gore planirano je oko 11. 000 lica da se zaposli, a što se tiče Biroa rada Nikšić sa kancelarijama Plužine i Šavnik oko 780 lica. Mi smo već prošle godine imali taj broj, tako da očekujemo ne da ćemo ispuniti taj plan nego da ćemo ga i prebaciti”, istakla je Mišikić. Poslodavci najčešće traže jenostavna zanimanja, kao što su sobarice, higijeničarke i pomoćni radnici u kuhinji. Međutim, traži se i kvalifikovana radna snaga sa iskustvom i radnim vještinama. Nažalost ti kadrovi su deficitarni.

“Što se tiče kuvara mi ih imamo, ali nemamo sa tim pravim iskustvom koji bi mogli da zadovolje potrebe poslodavca. Međutim, s obzirom da ta lica iz godine u godinu idu i sezonski rade, nadamo se da će jednog dana biti i tog pravog kadra”, pojašnjava Mušikić. Potrebu za sezoncima iskazuju i poslodavci koji imaju ugostiteljske objekte u sjevernijim predjelima.

“To su obično poslodavci sa Žabljaka i sa Ivanovih korita. I za njih uz malo više truda nađemo odgovarajuću radnu snaga, iako većina sezonaca želi da radi na primorju”, kaže Mušikić.

Prethodnih godina sezonci su se naj šešće žalili na male zarade, loš smještaj i teške uslove rada. Mušikić napominje da se situacija od ove godine promijenila nabolje, zahvaljujući timovima Zavoda za zapošljavanje koji su obilazili poslodavce i apelovali da se sezoncima ponude bolji uslovi i veće plate.

“Mi smo dobili već te rezultate, zarade su ove godine povećane. Za jednostavna zanimanja se kreću od 300 do 400 eura, a za složenije poslove, odnosno za poslove gdje su potrebne kvalifikacije kreću se od 600-700 eura zavisno od radnog mjesta koja ta lica pokrivaju. Došli smo do pozitivnih promjena i nadamo se da će radna snaga biti zadovoljnija”, ističe Mušikić. M.R.

STUDENTI I ĐACI RADE ZA DŽEPARAC

Iako je još uvijek interesovanje za sezonskim poslovima manje od potražnje, napredak je očigledan u poređenju sa prethodnim godinama, posebno među đacima i studentima. U biro rada sa sestrom došla je i srednjoškolka Ivana Bajić. “Mnogi moji vršnjaci idu da rade i smaram da bi bilo korisno od mene da odem da radim i zaradim za džeparac i da se iskusim u nečemu novom. Nadam se da ćemo ja i sestra uspjeti da nađemo neki lijep sezonski posao i da ćemo tako olakšati roditeljima, bar da imamo novac za neke naše potrebe”, kaže Bajić.

Originalni članak možete preuzeti ovdje