Prijavljeno 435 visokoškolaca

02/06/2016

(Dnevne novine, Društvo 02. jun 2016.)

U područnim jedinicama Zavoda za zapošljavanje narednih nekoliko dana biće obavljeno testiranje kandidata za učešće u pilot programu “Stop sivoj ekonomiji”. Riječ je o programu osposobljavanja i zapošljavanja mladih na poslovima suzbijanja sive ekonomije, koji Zavod realizuje u okviru EU projekta “Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost”

Na javni poziv Zavoda prijavilo se 435 visokoškolaca iz svih opština. Od njih će, kroz provjeru sposobnosti, vještina i kompentencija, biti odabrano 100 nezaposlenih mlađih od 29 godina, sa stečenim visokim obrazovanjem i najmanje devet mjeseci radnog iskustva.

Program će biti realizovan u toku četiri mjeseca. Nosilac programa, u skladu sa zaključkom Vlade je Zavod, a sprovešće ga u saradnji sa Upravom za inspekcijske poslove, Poreskom upravom i Upravom policije, dok su partneri Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Program će biti realizovan u svim opštinama na teritoriji Crne Gore. Za lica angažovana u programu van mjesta prebivališta obezbijeđen je prevoz, odnosno smještaj. Po učesniku programa predviđena je mjesečna zarada u neto iznosu od 300 eura.

“U skladu sa sjernicama za sprečavanje sive ekonomije na tržištu rada, mladi će biti angažovani kao asistenti inspektora, na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći pri registraciji poreskih obveznika, obveznika doprinosa i osiguranja, kontroli ispravnosti registracionih prijava i rješenja o registraciji, radu call centra, realizaciji projekta “Budi odgovoran”, kontroli prelaska državne granice, kretanja i boravka stranaca, izdavanja viza strancima i drugim poslovima iz nadležnosti inspekcijskih službi”, za Dnevne novine kaže pomoćnica direktorice ZZZ Sanja Rabrenović.

Za realizaciju ovog programa procijenjeni su troškovi u iznosu od 200.000 eura. Inače, u Crnoj Gori je godinama prisutan rad na crno, odnosno neformalno zapošljavanje. To je pokazalo i posljednje istraživanje UNDP-ija. U Podgorici je predstavljen Nacionalni izvještaj o razvoju po mjeri čovjeka za 2016. godinu. Izvještaj je posvećen aktuelnoj temi neformalnog rada, koja utiče ne samo na ekonomiju, već na sve segmente društva.

Izvještaj “Neformalni rad: od izazova do rješenja” ukazuje na to da se skoro četvrtina (24,5%) ekonomske aktivnosti u našoj zemlji odvija u sivoj zoni. Od ukupnog broja radno angažovanih 32,7 odsto su angažovani ili neformalno (22,3%) ili im se dio zarade isplaćuje na ruke (10,4%). Činjenica da je svaka treća osoba u Crnoj Gori potpuno ili djelimično neformalno angažovana, praćena je izbjegavanjem plaćanja pripadajućih poreza i doprinosa, što prouzrokuje gubitak od oko 140,6 miliona eura (9,4%) ukupnih budžetskih prihoda godišnje.

Tekst u originalu možete preuzeti ovdje