Šest osoba sa invaliditetom obučeno, četvoro nastavilo da radi

17/09/2019

Za rad u tepih servisu i vešeraju obučeno je šest osoba sa invaliditetom, nakon čega je njih četvoro nastavilo radni angažman, saopšteno je na konferenciji Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin.

Konferencija „Zapošljavanje lica sa invaliditetom – korak ka socijalnom preduzetništvu” je održana u okviru projekta „Zapošljavanje osoba sa invaliditetom u vešeraju i tepih servisu”, koji je realizovan u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Pljevlja i Žabljak, a koji finansira Zavod za zapošljavanje Crne Gore.

Profesionalna rehabilitacija i povećanje zapošljivosti osoba sa invaliditetom ciljevi su javnih poziva za dodjelu bespovratnih sredstava. Od 2014.godine Zavod je raspisao osam poziva vrijednih više od 10 miliona eura.

Lakovic OSI

Predstavnik Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Stanko Laković, ocijenio je da Crna Gora ima jedan od najnaprednijih zakona u oblasti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja OSI i to je, kako je naveo, dobra osnova za unapređenja položaja OSI na tržištu rada.

-Grant šeme i dodjela bespovratnih sredstava značajno su doprinijeli da se slika zapošljavanja OSI unaprijedi prethodnih godina. Od 2014. kada je objavljen prvi javni poziv do ove godine, ZZZCG je sproveo osam javnih poziva ukupne vrijednosti preko 10 miliona eura, a u projektima koji su finansirani na taj način uključeno je preko 1.000 OSI. Oko 60 odsto njih je zapošljeno tokom trajanja projekta, a određeni broj osoba je produžilo radni angažman i nakon završetka projekta- kazao je Laković.

On je istakao da su takvi projekti neposredno uticali na poslodavce da OSI gledaju kao, kako je rekao, ravnopravne članove društva i kao osobe koje mogu da doprinesu procesu rada u skladu sa svojim mogućnostima.

On je pojasnio da postoje dvije glavne prepreke u zapošljavanju OSI.

-To je neadekvatan nivo obrazovanja ili stepen kvalifikacija, stručnosti i znanja OSI. Druga prepreka, koja je isto tako značajna, su predrasude poslodavaca u smislu mogućnosti i radnih sposobnosti OSI. Ovi projekti su upravo postigli da se te prepreke umanje- ukazao je Laković.

On je naveo da se kroz slične projekte, OSI osposobljavaju za određena zanimanja, stiču kvalifikacije koje im podižu konkurentnost na tržištu rada, a da upravo ti projekti, kako je rekao, utiču na povećanje broja zaposlenih te populacije.

-U ovom trenutku imamo više od 1.000 osoba koje su zaposlene, a čiji poslodavci ostvaruju pravo na subvenciju. Prije prvog javnog poziva 2014. godine, Organizacija slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin nije imala stalno zaposlenih OSI, a sada u ovom trenutku imamo devet zaposlenih OSI- saopštio je Laković.

On je naveo da će ZZZCG i u narednom periodu nastaviti da, kroz program dodjele bespovratnih sredstava i redovne aktivnosti, unapređuje proces profesionalne refabilitacije i apeluje na poslodavce da se uključe u proces zapošljavanja OSI.

OSI 2

Predstavnica Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, Stefa Adžić, kazala je da je prošle godine promovisan prvi vešeraj u Glavnom gradu koji zapošljava OSI, a da su usluge, nakon probnog rada, proširene i na tepih servis.

-U tom cilju dobili podršku ZZZCG i, nakon deset mjeseci realizacije projekta, rezultati su sledeći: Šest OSI je obučeno za rad u tepih servisu i vešeraju. Pored toga, oni su prošli edukativne radionice i motivacion radionice u smislu pripreme za slobodno tržište rada i pripreme za posao s obzirom da veliki broj njih se sreo sa ovakvim načinom rada- rekla je Adžić.

Ona je pojasnila da učesnici projekta nisu bili samo članovi Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin.

-Nastojali smo da uključimo i osobe sa drugom vrstom invaliditeta kao bi stvorili tim koji može međusobno da se nadopunjuje. Kroz završene obuke, njih četvoro su nastavili da rade u tepih servisu i vešeraju- saopštila je Adžić.

Ona je istakla da je ta Organizacija stvorila uslove za vršenje djelatnosti tepih servisa, kupovinom neophodne opreme za rad, a da su, kako je pojasnila, radna mjesta i uslove rada potpuno prilagodili potrebama OSI.

Predstavnik Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, Čedo Lazić, rekao je da je pravo na rad i dostojanstven život, civilizacijsko dostignuće koje se podrazumijeva.

-Vjerujem da će naša država Crna Gora imati uvijek dovoljno volje i sluha u stvaranu uslova za veći nivo zapošljavanja OSI u skladu sa realnim mogućnostima. To je, ujedno, i najbolji način kada su ljudska prava u pitanju, stvaranja uvijek boljeg imidža naše države i na međunarodnom planu- kazao je Lazić.

Na Konferenciji je saopšteno i da je Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom ubjedljivo najbolji zakon u toj oblasti, u državama regiona i da pruža, kako je navedenoo, najveći obim benefita za poslodavce koje bi trebalo više koristiti u budućnosti.