Elektronska veza sa poslodavcima

11/10/2018

Dnevne novine,11.10.2018.godine

Slobodan i odgovarajući pristup obrazovanju osnovno je ljudsko pravo i obaveza koja mora biti omogućena na svim nivoima obrazovanja. Univerzitet Crne Gore kontinuirano radi na poboljšanju pristupačnosti uslova studiranja za osobe sa invaliditetom saopšteno je u Rektoratu Univerziteta, na završnoj radionici, u okviru Erasmus+ projekta “Prelaz studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do zapošljavanja Trans2Work”.

Inače, na Univerzitetu Crne Gore, studira 61 osoba sa invaliditetom, od ukuno 94 koliko ih je na visokoškolskim institucijama.

Projekat se realizuje u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Konzorcijum projekta čini 18 institucija iz partnerskih zemalja i pet institucija iz programskih zemalja (Grčka, Slovenija, Njemačka i Poljska).

U Crnoj Gori su na projektu, pored Univerziteta Crne Gore, uključeni Zavod za zapošljavanje, UdruZenje mladih sa hendikepom i Univerzitet Donja Gorica.

“Zajednički rad Univerziteta, Zavoda i UdruZenja mladih sa hendikepom, na ovom projektu, urodio je plodom. Pokazali smo ozbiljnost u pristupanju Evropskoj uniji”, kazao je, na završnoj radionici, pomoćnik direktora ZZZ mr David Perčobić.

Skupu je, ispred Zavoda, prisustvovala i Aleksandra Mugoša.

Kroz ovaj i slične projekte, dodao je Perčobić, teZi se pripremi studenata sa invaliditetom za lakše uključivanje na trZište rada, a samim tim i poboljšanju poštovanja i uZivanja njihovih ljudskih prava.

“Web platforma projekta Trans2Work namijenjena je studentima sa invaliditetom, koji su studije započeli od 2012. pa nadalje, ali i organizacijama koje nude posao osobama sa invaliditetom, Vladinim organizacijama i kreatorima politike za obrazovanje i obuku osoba sa invaliditetom, Akademskoj zajednici (univerziteti, škole, instituti za rehabilitaciju)”, objasnio je Perčobić. Po njegovim riječima, uz pomoć portala moZe se pristupiti bazi podataka usklađenoj potrebama osoba sa invaliditetom. Pri tom, otvara se i mogućnost za njihovo zapošljavanje. A, poslodavci mogu identifikovati pozicije koje su otvorene i dostupne osobama s invaliditetom.

“Portal pomaZe u planiranju programa obuke za osobe s invaliditetom u svakoj od zemalja u kojoj se projekat realizuje. On daje značajan doprinos identifikaciji vještina potrebnih osobama sa invaliditetom da ostvare preduslove za zapošljavanje, te povećava njihovu mobilnost u društvu i zapošljavanju.

Na nivou svake partnerske zemlje, portal elektronski povezuje poslodavce, osobe s invaliditetom i lica koja će biti odgovorna za razvoj obrazovnih programa za OSI” naglasio je Perčobić. Na radionici je iskazano očekivanje da će projekat biti podsticaj za nove aktivnosti, u cilju unapređenja uslova studiranja i zapošljavanja studenata sa invaliditetom.

Oprema za osobe sa oštećenjem vida i sluha U okviru projekta nabavljena je oprema za osobe sa oštećenjem vida i sluha i ustupljena svim korisnicima Centralne univerzitetske biblioteke CUB. Biblioteka je izradila i strateški dokument koji se odnosi na politiku pristupa bibliotekama lica sa invaliditetom, kao jedan od partnera u Erasmus+ projektu. Servisi podrške bibliotečkoj mreži oslanjaju se na modernizaciji biblioteka u zemljama Zapadnog Balkana, kroz razvoj osoblja i reformu bibliotečkih usluga LNSS.

Originalni članak preuzeti ovdje.