Invaliditet na osnovu realnosti, a ne želje pojedinca

26/10/2017

Dnevne novine, 26.10.2017. godine

Procijenjeni broj invalida treba da odgovara realnosti, a ne željama pojedinaca. Osnovna uloga komisije za vještačenje nije samo procjena stepena invaliditeta, već i da se utvrdi preostala radna sposobnost i procijeni potreba i mogućnost uključivanja u mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, sa krajnjim ciljem zapošljavanje, kazao je direktor ZZZ Suljo Mustafić na jučerašnjoj prezentaciji Pravilnika o radu i sastavu novih komisija za profesionalnu rehabilitaciju.

Pravilnik je stupio na snagu 10. avgusta, a početkom oktobra, rješenjem direktora Zavoda, formirano je sedam novih prvostepenih komisija, sa mandatom od četiri godine. Prvostepenu komisiju čine: doktor specijalista medicine rada, doktor medicine druge specijalnosti i službenik Zavoda koji obavlja poslove profesionalne rehabilitacije. Novina je to što je drugostepena komisija izmještena iz Zavoda u Ministarstvo rada i socijalnog staranja.

■ KONTROLA

Uz želje za uspješan rad, direktor Mustafić je naglasio da je posao članova komisija veoma odgovoran i pozvao ih na savjestan rad, u skladu sa procedurama.

“Rad komisija je predmet nadzora i kontrole, ne samo službenika Zavoda, nego i ljekara”, upozorio je Mustafić.

Podsjetio je na probleme vezane za rad prethodnih komisija zbog produkcije velikog broja lica sa invaliditetom i nagomilanih predmeta koji čekaju na vještačenje. Tehnički problem su otklonjeni, pa će, kako je kazao, rad u ovom sazivu ići svojim tokom.

Komisije za profesionalnu rehabilitaciju daju mišljenje o preostaloj radnoj sposobnosti kako nezaposlenih sa evidencije Zavoda za zapošljavanje, tako i zaposlenih. Uspostavlja se ujednačena praksa u radu svih sedam prvostepenih komisija.

■ MIŠLJENJE

Komisija daje mišljenje o procentu invaliditeta kod: nezaposlenog koje ima status lica sa invaliditetom, s ciljem određivanja visine subvencije zarade, te nezaposlenog koje nije ostvarilo taj status radi uključivanja u mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, priznavanje prava poslodavcima koji zaposle ta lica na subvencije i određivanje visine subvencije zarade.

Komisija daje mišljenje i kod zaposlenog lica koje ima utvrđen status lica sa invaliditetom i kod zaposlenog koji nema taj status radi određivanja visine subvencije zarade i/ili uključivanja u mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije.

Procenat invaliditeta utvrđuje se na osnovu: neposrednog pregleda podnosioca zahtjeva i uvida u dokumentaciju.

“Vještači se na osnovu zakonskih kriterijuma: procjene zdravstvenog stanja, nepovoljnih mogućnosti ili statusa lica i zahtjeva okruženja, procjene u skladu sa Međunarodnom klasifikacijom bolesti (dijagnoze koje odlučujući utiču na invaliditet, te ocjena stabilnosti stanja, prognoze i uspjeh liječenja), saglasno sa Međunarodnom klasifikacijom funkcionisanja, invaliditeta i zdravlja, te procjene u skladu sa Listom tjelesnih oštećenja”, navodi savjetnica za pravne poslove u zZz Gracijela Rakonjac.

■ ZAPOŠLJAVANJE

Prema njenim riječima, prilikom vještačenja mora se voditi računa o uvođenju lica u radne tokove, kako bi kroz profesionalnu rehabilitaciju našli zaposlenje, zadržali ga i napredovali u poslu.

Savjetnica za profesionalnu rehabilitaciju Nevena Šuković apostrofira važnost mišljenja komisije za uključivanje u mjere rehabilitacije.

“Kroz taj proces gledamo šta lice može da radi: da li je za otvoreno tržište rada ili je za profesionalnu rehabilitaciju ili je nesposobno za rad. U slučaju nesposobnosti za rad, osoba ne treba da se nalazi na evidenciji Zavoda, već samo oni koji traže posao”, ističe Šuković.

Ona naglašava da utvrđivanje procenta invaliditeta i statusa treba da prati rehabilitacija, zapošljavanje i subvencija poslodavcu.

Predstavnici Zavoda novim članovima predočili su način rada i zadatak komisije. Održane su dvije prezentacije: u Bijelom Polju, za komisije iz Bijelog Polja, Pljevalja, Berana i u Podgorici, za komisije iz Podgorice, Nikšića, Bara i Herceg Novog.

Sa licencom samo Zopt” i Pamark”

Ministarstvo rada i socijalnog staranja sprovodi postupak izbora izvođača profesionalne rehabilitacije. Trenutno su licencirana samo dva izvođača: Multidisciplinarni obrazovni centar “PAMARK” Privatna ustanova iz Podgorice i “ZOPT” doo iz Podgorice. Zavod sa izabranim izvođačima zaključuje ugovore o izvođenju mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, na period od dvije godine.

Članak možete preuzeti ovdje.