Obuka u oblasti uzgoja ljekovitog i šumskog bilja

24/06/2016

Dnevne novine, četvrtak 23.06.2016.godine


Za potrebe prekograničnog projekta “Zajednička akcija za održivo zapošljavanje” koji realizuje Zavod za zapošljavanje Crne Gore i NVO “Natura” iz Kolašina, u partnerstvu sa Agencijom za promociju zapošljavanja iz Prištine i NVO “Jeta” iz Dečana, potrebno je da se odaberu kandidati – 30 nezaposlenih koji bi u sklopu projekta bili u prilici da dobiju potrebnu obuku u oblasti uzgoja ljekovitog i šumskog bilja. U projektu će učestvovati nezaposleni iz sedam sjevernih opština: Berana, Rožaja, Andrijevice, Plava, Gusinja, Petnjice i Kolašina.

Stručnjaci iz ove oblasti sprovodiće obuku praktično i teorijski. “Za ovu priliku, NVO ‘Natura” iz Kolašina, kao naš partner sa crnogorske strane, angažovao je profesore iz ove oblasti sa Biotehničkog fakulteta. Obuka se sprovodi u dvije etape. Prvi dio obuke, uglavnom teorijski počinje već krajem juna, a praktični dio će se realizovati u toku vegetativnog perioda, pa će termini naknadno biti definisani”, kaže tim lider sa crnogorske strane, načelnica Sektora za IPA projekte u ZZZ mr Irena Perić.


Tokom jeseni, nakon vegetativne sezone, slijedi ostatak teorijske i praktične nastave koja se tiče sakupljanja i skladištenja ljekovitog bilja, kao i nastava o gajenju lincure čiji se zasadi formiraju krajem oktobra i početkom novembra.


Nezaposleni će kroz praktičan rad na zemljištu naučiti kako se pravilno prikupljaju, uzgajaju, skladište i na tržište plasiraju ljekovito bilje i šumski plodovi. “Posebna pažnja posvetiće se određenim vrstama ljekovitog bilja koje su u svom staništu najugroženije, a tražnja za njima prilično visoka, da bi se te biljne vrste zaštitile i očuvale. Dio ove priče su ne samo partneri na projektu i nezaposleni kandidati za obuku, već i uprave prekograničnih opština, poslodavci i stanovništvo cijele prekogranične oblasti”, objašnjava Perić.


Prema njenim riječima, na kraju projekta će 10 polaznika, uz neophodnu podršku u vidu nabavke opreme, sjemena i sadnica, kao i alata, dobiti priliku da dođu do zaposlenja. Polaznice projekta “Mladi su naš potencijal, pružimo im šansu” iz Rožaja, Fjola Dacić i Denisa Kalač, uključene su u ovaj projekat, posebno u njegovoj prvoj fazi.

Klastersko povezivanje

U Rožajama je 25. maja organizovan sajam, s ciljem razmjene iskustava, robe i ideja preduzetnika koji su izložili svoje proizvode. Među izlagačima se našla firma “Flores” iz Mojkovca, koja se bavi proizvodnjom i otkupom bilja, firme “Harkoprom”, K.D. “Sloga” i “Interfud-35” iz Rožaja, koje se bave otkupom i preradom ljekovitog bilja i šumskih plodova. Na nekoliko štandova su izlagali poljoprivredni proizvođači iz Peći i Istoka, na kojima se našlo uglavnom bobičasto voće. Nakon izložbe organizovan je razgovor sa nezaposlenim licima gdje su im predočene mogućnosti zapošljavanja u ovoj oblasti i pogodnosti koje nudi Zavod za zapošljavanje. Dacić i Kalač održale su prezentaciju prisutnim preduzetnicima o benefitima klasterskog udruživanja. “Prezentacija je prvi korak ka udruživanju preduzetnika u ovoj oblasti. Nadamo se daljoj saradnji, te formiranju klastera uzgajivača i prerađivača ljekovitog bilja i šumskih proizvoda na teritoriji opštine Rožaje”, ocijenile su one.


Origialni članak možete preuzeti ovdje.