Oprez, provjera i zvanični izvori

19/10/2017

Dnevne novine, 18.10.2017. godine

Prilikom traženja posla van granica zemlje neophodan je oprez. Prije svega, neophodno je provjeriti da li agencija koja nudi zaposlenje ima odobrenje za rad i obavljanje poslova posredovanja pri zapošljavanju. To, naravno, ne mora da bude garancija sigurnosti, ali je svakako prvi i osnovni preduslov, poručuju stručnjaci.

Informacije o slobodnim radnim mjestima u inostranstvu mogu se naći putem više izvora, nacionalne službe za zapošljavanje, EURES portala, privatne agencije za zapošljavanje (domaće ili strane). Tu je i veliki broj sajtova za traženje posla, direktno kod poslodavaca. Istovremeno, sa velikim mogućnostima koje se pružaju za zapošljavanje u inostranstvu, dešavaju se zloupotrebe i prevare.

■ “LOVCI NA TALENTE”

Sa kandidatima se stupi u kontakt, najčešće online komunikacijom, ponudi im se neki primamljiv posao i poslije izvjesnog vremena, kada se stekne povjerenje, traži se određeni iznos novca u cilju obezbjeđivanja vize, smj eštaj a, prevoza i prateće dokumentacije. Kada uzmu novac, nestanu bez traga. Daleko opasniji oblik prevare je kada “posrednici” u zapošljavanju vrbuju kandidate i odvode ih u inostranstvo gdje ta lica postaju žrtve trgovaca ljudima i budu predmet seksualne ili radne eksploatacije ili se primoravaju da učestvuju u kriminalnim radnjama.

Kako bi našli p otencijalne žrtve, prevaranti se predstavljaju kao “lovci na talente” i stupaju u kontakt putem e-maila, šalju ponude za nepostojeće poslove kod stvarnih poslodavaca, otvaraju lažne sajtove za posredovanje u zapošljavanju, otvaraju sajtove nepostojećih poslodavaca.

“Poslove posredovanje pri zapošljavanju u Crnoj Gori mogu obavljati Zavod za zapošljavanje i privatne agencije za zapošljavanje koje imaju važeću licencu izdatu od Ministarstva rada i socijalnog staranja. Potrebno je, prije svega, provjeriti da li privatna agencija koja vam nudi posao ima odobrenje za rad i obavljanje poslova posredovanja pri zapošljavanju. To, naravno, ne mora da bude garancija sigurnosti pri zapošljavanju, ali je svakako prvi i osnovni preduslov”, za Dnevne novine kaže načelnica Odsijeka za EURES i međunarodno posredovanje u ZZZ mr Gordana Vukčević.

■ OGLASI POD LUPOM

Ponuda za posao, dodaje, mora sadržati precizne podatke o poslodavcu i uslovima rada. Vukčević savjetuje da se izbjegavaju oglasi, kao: “potreban veći broj radnika za velike kompanije”, “hitno potrebni radnici”, “izuzetna mogućnost za zaradu”, oglase u kojima se traže nizak stepen kvalifikacija i iskustva, a obećava se visoka zarada, neprofesionalno napisane oglase u kojima ima slovnih i gramatičkih grešaka…

Ona navodi da nije brz proces traženja kvalitetnih radnika i zapošljavanje.

“Ako se radi o zapošljavanju i unostranstvu treba dodati vrijeme potrebno za provjeru i regulisanje dokumentacije, pribavljanje vize i radne dozvole. Lica koja posreduju pri zapošljavanju treba da imaju iskustvo, znanje i da su obučeni kako bi na pravi način izvršili predselekciju kandidata i preporučili poslodavcu koga da zaposli. Poslodavac vrlo rijetko odluku o izboru kandidata prepušta nekom drugom, već od prijavljenih i predselektovanih kandidata, putem intervjua uz priložene biografije, motivaciona pisma i reference bira kandidate koji su, po njegovom mišljenju, najbolji. Zato i treba izbjegavati ponude gdje se odmah obećava posao samo na osnovu radne biografije, bez prethodnih intervjua ili provjere znanj a i sposobnosti”, naglašava Vukčević.

■ VIZA

Državljanima Crne Gore je potrebna radna viza i/ili radna dozvola. Radna viza se vadi lično u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) koja se nalaze u Podgorici. Pojedine države nemaju DKP u Crnoj Gori i tada je potrebno otići u neku zemlju u okruženju gdje se nalazi DKP nadležan i za našu državu.

“Za vizu se aplicira lično! Zato izbjegavajte oglase gdje vam se nudi da posrednik obezbijedi vizu umjesto vas za određeni novčani iznos. Vrlo često, u takvim slučajevima, “posrednici” prevare kandidate za iznos novca za “vizu” i nestanu bez traga. Takođe, ne postoje “grupne radne vize”! Na sajtovima DKP-a postoje precizna uputstva na našem jeziku koja je procedura vađenja radnih viza, koji su preduslovi za njihovo dobijanje i cijena viza. Takođe, i lično se mogu kontaktirati kako bi se provjerilo da li oni imaju informacije o sigurnosti zapošljavanja preko određenih posrednika ili poslodavaca. Pasoš i ostala dokumenta davati na uvid samo službenim licima! Nikada ne slati original ili skenirana dokumenta (pasoši, vize, diplome…) agencijama i poslodavcima za koje nijeste sigurni, jer ta dokumenta mogu biti predmet zloupotrebe”, upozorava naša sagovornica.

Važno j e napomenuti da se za vizu aplicira iz Crne Gore. Izuzetak je kada neko već posjeduj e radnu vizu za duži period. Zato ne treba povjerovati oglasima koji nude prevoz, smještaj i posredovanje na licu mjesta, a po zasnivanju radnog odnosa da će se aplicirati za vizu.

Prije odlaska na rad u inostranstvo, obavezno treba obezbjediti kontakte ambasade ili konzulata Crne Gore u toj zemlji. Na sajtu Zavoda za zapošljavanje nalaze se internet adrese na kojima se mogu naći osnovne informacije o slobodnim radnim mjestima, uslovima života i rada, institucijama koje pružaju podršku imigrantima, adrese ministarstava i DKP.

Upoznati zakone o radu države u koju se ide

Radno zakonodavstvo, sistem socijalnog i zdravstvenog osiguranja razlikuje se od države do države. Zato je potrebno prije odlaska na rad u inostranstvo prikupiti informacije o zakonskoj regulativi države u koju se ide. Dobro je raspitati se i uslovima života i rada u toj državi i cijenama osnovnih životnih potrepština, kao i cijenama iznajmljivanja stanova, kako bi se troškovi života mogli uporediti sa platom koja se nudi. Kada je u pitanju satnica, odnosno, mjesečna zarada, u većini zemalja ne smije se ponuditi manja zarada strancu nego što je zagarantovana zarada domaćim radnicima koji imaju isti stepen obrazovanja, radno iskustvo, dodatna znanja… Ista situacija je i kada su u pitanju radno vrijeme, zaštita na radu i drugi uslovi rada. Pored opšteg kolektivnog ugovora, postoje i granski kolektivni ugovori koji definišu minimalnu satnicu i uslove rada za zanimanja u okviru pojedinih profesija i ne smiju se zaključiti ugovori o radu koji predviđaju nepovoljnije uslove rada od propisanih opštim i granskim kolektivnim ugovorima, bez obzira da li se radi o domaćem ili stranom radniku. Prema tome, ukoliko neko ponudi ovakav ugovor o radu uz obrazloženje da ste strani radnik, vjerovatno se radi o pokušaju prevare, zloupotrebi ili radu “na crno”.

“Ne treba pristajati na bilo kakve usmene dogovore, već ugovor o radu sklapati isključivo u pisanoj formi, potpisan od strane poslodavca, agencije. Posebno treba obratiti pažnju da prilikom sklapanja i potpisivanja ugovora nema skrivenih troškova”, poručuje Gordana Vukčević.

Na provjeri i agencija i poslodavac

Prije prihvatanja ponude za posao potrebno je, putem interneta, provjeriti zvanični sajt i agencije i poslodavca. Pogledati da li na zvaničnoj prezentaciji poslodavca postoji informacija o slobodnim radnim mjestima koja se nude i stupiti u kontakt direktno sa poslodavcem i provjeriti oglas. Za ovu komunikaciju dobro bi bilo da se koristi broj fiksnog telefona. Može se desiti da firma postoji i regularno posluje, ali da pojedinci pokušaju da je zloupotrijebe. Ukoliko neko dostavi e-mail sa domenom na nekom od globalnih servisa (Gmail, yahoo, mail. ru…) to može biti znak da nešto nije u redu. Obavezno u internet pretraživače unijeti nazive agencije, poslodavca, podatke kontakt osobe kako bi se vidjelo kakva su iskustva lica koja su prethodno koristila njihove usluge i generalne reference.

Crna Gora zemlja sigurnog porijekla

Tražioci azila su lica koja zbog straha od progona u sopstvenoj zemlji traže utočište u drugoj državi. Crna Gora ima status zemlje sigurnog porijekla. Iz tog razloga, licima koja dolaze iz zemalja sa ovim statusom biće odbijen zahtjev za azil i deportovaće se u zemlju iz koje dolaze. Njihova imena se stavljaju na “crnu listu”, što sa sobom povlači probleme prilikom sljedećeg apliciranja za vizu i putovanja u inostranstvo. Ista situacija će biti i sa licima za koja se utvrde da nelegalno borave i da rade “na crno”.

Članak možete preuzeti ovdje  ovdje.