Prevazići stereotipe i predrasude o radnoj sposobnosti

03/12/2018

Pobjeda 03.12.2018.godine

Većina poslodavaca i pored brojnih benefita, i dalje se nerado odlučuje za zaposlenje osobe sa invaliditetom, već radije umjesto toga uplaćuju zakonom određeni doprinos-kazao je direktor Saveza slijepih Goran Macanović koji je i predsjednik Savjeta Fonda za profesionalnu rehabilitaciju.

Upravo stereotipi i predrasude poslodavaca kada je u pitanju radna sposobnost osobe sa invaliditetom, prema njegovim riječima, predstavljaju najveću prepreku u njhovom zapošljavanju. Ipak, u posljednjih šest godina, kako kaže Macanović, ima pomaka.

– Evidentan je napredak kada je u pitanju zapošljavanje. O tome govori i podatak da je 2012. bilo ispod 100 zaposlenih na neodređeno vrijeme, a sada oko 400 osoba sa invaliditetom koristi benefite zakona o profesionalnoj rehabilitaciji – naveo je on, dodajući da u državnoj upravi po zakonu nije moguće koristiti te benefite

Govoreći o saradnji sa Zavodom za zapošljavanje, macanovic istice da imaju korektnu sarsdnjem radu uvažavali stavove Savjeta Fonda za profesionalnu rehabilitaciju.

Kao problem navodi to što veći broj privatnih preduzeca koristte sredstva od grant šema.

Ipak, grand seme jako su važne i trebalo bi da se nastavi sa njima.

– Grant šeme bi po meni trebalo da budu sredstva koja treba da se upotrijebe za stvaranje novih radnih mjesta, da se finansiraju projekti koji imaju potenA cijal da budu održivi, da osobe sa invaliditetom koje su anciažovane nastave da rade kazao je Macanović.

Komentarišući kritike da svi projekti nijesu bili uspješni, Macanović nagalašavadaje bilo mnogo pozitivnih efekata, a najhitniji su ti što je veliki broj osoba sa invaliditetom u određenom periodu bio radno angažovan i zaposlen.

-Tu se ne radi samo o novcu koje su te osobe dobile, već i o samopouzdanju ističe Macanović. On je poručio poslodavcima da daju šansu osobama sa invaliditetom, jer time ništa ne gube, već samo dobijaju.

– Za poslodavce koji imaju od 20 do 50 zaposlenih, a naročito oni koji zapošljavaju više od 50, ekonomski gledano više se isplati da zaposle osobu sa invaliditetom nego da plaćaju doprinos rekao je Macanović .

On je pojasnio da je svaki poslodavac sa više od 20 zaposlenih dužan da uplati 20 odsto bruto zarade za svaku osobu koju nije zaposlio, odnosno oko 160 eura.

– Ako imate poslodavca koji ima 51 zaposlenog, on je dužan da zaposli tri osobe sa invaliditetom-dakle oko 500 eura zaključio je on. Treba gledati što sve možemo Macanović smatra da je već decenijama u javnosti ukorijenjen stav da su osobe sa invaliditetom po pravilu nesposobne i da im treba obezbijeditl neku njegu i brigu.

– Gleda se što sve ne možemo, a ne ono što mož€ mo. Problem je u osobi sa invaliditetom i u invaliditetu. Ta svijest je u znatnoj mjeri ukorijenjena: i u oblasti zapošljavanja. Često se razmišlja o preostaloj radnoj sposobnosti rekao je Macanović, navodeći da je uspio kao predsjednik Savjeta da se u zakon umjesto prava na osnovu radne sposobnosti uvede pravo na osnovu procenta invaliditeta.

Navodeći svoj prijemer, Macanović kaže da posao pravnika može da obavlja u potpunosti, se radi o intelektualnom poslu.

– Svakako da mi treba prilagođavanje radnog mjestu u smislu da mi se obezbijedi asisitencija u radu kada je recimo u pitanju validnost pečata i potpisa zbog oštećenja vida. Sa druge strane, svakako sam u potpunosti nesposoban za posao vozača ili fotografa jer je za te poslove nophodan vid rekao je Macanović, naglasivši da su u Savezu slijepih od 20 zaposlenih 18 osobe sa invaliditetom.

Originalni članak možete preuzeti ovdje.