Stručna praksa za studente sa invaliditetom

16/11/2017

Dnevne novine, 16.11.2017. godine

Zavod za zapošljavanje poziva zainteresovane poslodavce u Cmoj Gori da se registruju na portalu(web platformi) za tranziciju studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do tržišta rada http:// medicus.medf.kq.ac.rs/pub/ Trans2Work/

Projekat Trans2Work “Tranzicija studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do zapošljavanja” realizuje se u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Cmoj Gori.

“Registrovanje na ovoj platformi za poslodavce u Crnoj Gori znači iskazivanje spremnosti da obezbijede obavljanje dvomjesečne stručne prakse za studente sa invaliditetom sa univerziteta iz Srbije i Bosne i Hercegovine tokom akademske 2017/18. godine, u skladu sa pravilima o mobilnosti studenata u okviru Erasmus+ programa koji se finansira iz sredstava EU”, pojašnjava savjetnica u ZZZ Aleksandra Mugoša.

Ovdje je važno napomenuti, dodaje Mugoša, da se od poslodavaca ne zahtijeva bilo kakav finansijski doprinos za boravak i izvođenje stručne prakse studenata ili visokoškolaca sa invaliditetom. Troškovi su pokriveni iz projekta “Trans2Work”.

Mugoša navodi da se od poslodavaca očekuje da ponude prostomo-tehničke uslove, kojima već raspolažu za izvođenje stručne prakse. Svaki dodatni doprinos poslodavca je na dobrovoljnoj osnovi i biće definisan Sporazumom koji će biti potpisan između relevantne univerzitetske jedinice, studenta sa invaliditetom i poslodavca.

Web platforma namijenjena je studentima i visokoškolcima sa invaliditetom (koji su diplomirali 2012. godine i kasnije), organizacijama spremnim i voljnim da se uključe u obezbjeđenje stručne prakse studentima s invaliditetom, državnim organizacijama i kreatorima politika obrazovanja i osposobljavanja za osobe sa invaliditetom kao i cjelokupnoj akademskoj zajednici.

Platforma na nivou svake od uključenih zemalja elektronski povezuje poslodavce, studente i visokoškolce sa invaliditetom, kao i lica koja će biti odgovorna za razvoj obrazovnih programa za osobe sa invaliditetom.

Platforma će pomoći u planiranju programa obuke za osobe sa invaliditetom u svakoj patnerskoj zemlji. Isto tako, ovaj portal će služiti budućim studentima sa invaliditetom kao mogućnost da se povežu sa poslodavcima i nakon završetka projekta.

“Na ovaj način daje se značajan doprinos identifikaciji vještina potrebnih osobama s invaliditetom da ostvare preduslove za zapošljavanje, sa krajnjim ciljem povećanja njihove mobilnosti u društvu i na tržištu rada”, zaključuje Mugoša.

Članak možete preuzeti ovdje.