Konferencija IPA projekta “Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost”

21/07/2017

Završna Konferencija IPA projekta “Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost” održana je u petak, 21. jula. Uvodna izlaganja održali su Kemal Purišić, ministar rada i socijalnog staranja, Suljo Mustafić, direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i ambasador Aivo Orav, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

O projektu i postignutim rezultatima govorili su Ljiljana Simović, generalna direktorica Direktorata za evropske integracije i EU fondove i Edina Dešić, generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanje iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, David Perčobić, pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje, Katarina Živković, v.d generalne direktorice CFCU-a iz Ministarstva finansija, kao i Christoph Holzner, menadžer projekta iz bit managment-a, Stojan ZagorcJanez Drobnič i Branka Novosel, ključni eksperti na projektu.

Direktor Zavoda Suljo Mustafić je izrazio zahvalnost predstavnicima Delegacije EU u Crnoj Gori, vođi tima Stojanu Zagorcu, kao i ekspertima Janezu Drobniču i Branki Novosel na uspješnoj realizaciji i vođenju IPA projekta “Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost”.

Nezaposlenost, naročito strukturna nezaposlenost, kao posebnost crnogorskog tržišta rada, jedan je od ključnih izazova za nase društvo. Imajući u vidu ograničenost finansijskih sredstava iz drzavnog budžeta za ovu namjenu, izuzetna je povoljnost kada imamo priliku da sredstva iz evropskih fondova usmjerimo na ovu oblast i, u isto vrijeme,  upotrijebimo ekspertska znanja i podršku evropskih eksperata za unapređenje situacije na  tržištu rada – ocijenio je Mustafić.

Aktivne politike tržišta rada ključne su za promovisanje promjena, povećanje zaposlenosti, odnosno smanjenje nezaposlenosti,  kao i angažovanje i iskorištavanje ukupnog potencijala radne snage.

Fiskalna ograničenja, proistekla iz ekonomske krize, su u značajnoj mjeri dovela do smanjenja obima sredstava za sprovođenje standardnog seta aktivnih mjera zapošljavanja, pa nam je dobrodošao ovakav projekat, čije benefite tek očekujemo – kazao je direktor.

U procesu realizacije projekta, u periodu od godinu i osam mjeseci, već su postignuti značajni rezultati: većina zaposlenih iz Zavoda je, kroz projekat, prošlo neki vid osposobljavanja relevantan za njihov djelokrug rada. Urađen je set analiza, vodiča i priručnika u vezi sa tržištem rada, predviđanjem trendova na tržištu rada, aktivnim mjerama za nezaposlene, sa naročitim naglaskom na ranjivim grupama, kao i izradom, sprovođenjem, praćenjem i evaluacijom aktivnih mjera. Takođe je pružena i tehnička ekspertska pomoć u upravljanju IPA sredstvima, koju je Zavod koristio u oblasti obuke trenera za izradu i sprovođenje projekata, kao i tokom sprovođenja ugovora o grantu „Računovodstvo za bolju budućnost“.

Inače, namjera Zavoda za zapošljavanje je, dodao je Mustafić, da problem nezaposlenosti rjesava sistemski, sa proaktivnim mjerama koje će obuhvatiti  i lokalni nivo. Želimo bolje uvezati našu instituciju sa lokalnim samoupravama i socijalnim partnerima. Pritom ćemo svakako iskoristiti taj proces za osnaživanje lokalnih biroa rada za izradu, ocjenjivanje, upravljanje, praćenje i evaluaciju aktivnih mjera tržišta rada, kao i za pripremu projektnih ideja i razvoj projekata na lokalnom nivou.

Višestruke su koristi od analiza, vodiča, priručnika i preporuka dobijenih kroz  projekat „Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost“. Da pomenem samo neke od njih: razvojem novog seta mjera i novih metoda rada Zavoda za zapošljavanje sa poslodavcima i nezaposlenima obezbijedićemo bolju usmjerenost aktivnih mjera tržišta rada i osigurati dovoljan broj kvalitetno osposobljenih zaposlenih. Kroz proaktivan odnos sa poslodavcima pokušaćemo da uspostavimo veći balans na tržištu rada. S druge strane, krenućemo sa pravovremenim i masovnijim obukama i osposobljavanjem nezaposlenih, naročito za deficitarna zanimanja i djelatnosti sezonskog karaktera. Na taj način, nadamo se, stvaraćemo uslove za veće zapošljavanje domaće radne snage, što je i jedna od prioritetnih politika na državnom nivou.

Mustafić je zahvalio timu ključnih i ostalih eksperata projekta „Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost“ na predanom radu i postignutim rezultatima. Takođe, iskazujem zadovoljstvo saradnjom sa Delegacijom EU u Crnoj Gori, Ministarstvom rada i socijalnog staranja, CFCU,jedinicom Ministarstva finansija, kao i svim akterima uključenim u realizaciju projekta.

Ovdje posebno želim da istaknem rad i angažovanje velikog broja zaposlenih Zavoda za zapošljavanje, koji su, bilo kroz stručnu podršku i saradnju sa projektnim timom, bilo kroz aktivnosti osposobljavanja i učenja, iskazali  posvećenost. S  jedne strane unapređenju ličnih kompetencija za rad, a s druge strane unapređenju usluga klijentima Zavoda za zapošljavanje – tražiocima posla i poslodavcima, koji i jesu svrha i razlog našeg rada i angažovanja – apostrofirao je Mustafić.

Na konferenciji su predstavljeni glavni rezultati projekta: 

  • Priručnik o izradi, ocjeni, upravljanju, praćenju i evaluaciji aktivnih mjera tržišta rada
  • Analiza ponude i tražnje na tržištu rada sa naglaskom na ranjive grupe (izvještaj)
  • Analiza djelotvornosti postojećih aktivnih mjera tržišta rada (izvještaj)
  • Set novih aktivnih mjera tržišta rada
  • Priručnik – metode rada Zavoda za zapošljavanje Crne Gore
  • Program osposobljavanja zaposlenih u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Zavodu za zapošljavanje Crne Gore
  • Izvještaj o podršci grant korisnicima putem „help-desk-a“ projekta
  • Vodič za pripremu projekata – grant šeme koje se finansiraju iz EU.

Projekat „Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost“ se finansira iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih resursa 2012-2013“ (IPA IV komponenta).