Konferencija u Beču: Ulaganje u ljude i vještine u Dunavskom regionu

29/11/2018

-Ulaganjem u ljude i najboljim iskorištavanjem ljudskog kapitala, Dunavski region može da napreduje i raste na pametan i sveobuhvatan način – poručeno je, danas (29. novembra) iz Beča, sa Međunarodne konferencije interesnih gupa.

U radu konferencije, »Investiranje u ljude i vještine u Dunavskom regionu«, u organizaciji austrijskih ministarstava rada i obrazovanja, ispred ZZZCG, učestvuje  načelnica Službe za finansije i predzetništvo mr Svetlana Krgović.

Da bi došli do znanja i inkluzivnog rasta, kao i da bi adekvatno koristili potencijalne inovacije, kreativnost i preduzetništvo, posebno u digitalnoj ekonomiji, kako je istaknuto, neophodno je osnaživanje ljudi kroz visoki nivo zaposlenosti, ulaganje u kvalitetne sisteme obrazovanja i osposobljavanja, borbu protiv siromaštva i modernizaciju tržišta rada.

47118096_122540065338398_1663251180869910528_n

Kako je ocijenjeno, zemlje Dunavskog regiona treba, u kontekstu tehnoloških, ekoloških i demografskih promjena, da promovišu produktivnost i zapošljivost. Neminovno je, reagujući na sadašnje i buduće potrebe tržišta, pojedincima pružati relevantna znanja, vještine i kompetencije, potrebne u svijetu koji se mijenja.

Ključni elemenat za budućnost regiona se, takođe, odnosi na jačanje evropskog identiteta i podsticanje aktivnog učešća pojedinaca u demokratskim procesima.

U svjetlu novih, nastajućih potreba i promjenjivih okvira za implementaciju u Dunavskom regionu, Evropska komisija i bugarsko predsjedavanje EUSDR-a su u maju 2018. pokrenuli proces revizije Akcionog plana iz 2010. godine iz EU Strategije za Dunavski region. U tom smislu, u okviru trenutne faze konsultacija, 6. Međunarodna konferencija interesnih grupa Prioritetne oblasti 9 “Ulaganje u ljude i vještine” pruža učesnicima mogućnost da diskutuju o aktuelnim i budućim izazovima vezanim za obrazovanje i osposobljavanje, kao i za politike zapošljavanja u Evropi i Dunavskom regionu.

47124531_262255494444721_3982147132567060480_n

Konferencija je okupila predstavnike evropskih institucija, ministarstava nadležnih za obrazovanje, rad i socijalna pitanja iz zemalja Dunavskog regiona, aktere iz obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja, te stručnjake i istraživače. Cilj je da se podijele dobre prakse i razmijene mišljenja o tome gdje su potrebne dalje akcije i inovativni projekti.

Razmotriće se buduće aktivnosti PO9 da li kao nastavak sadašnjeg okvira (prioriteti, radne grupe/oblasti), uz određena prilagođavanja, ili je došlo vrijeme za nove teme i novi način zajedničkog rada. Pored toga, treba usaglasiti stavove kako ovaj proces nastaviti  nakon 2020. godine, kako u smislu strateških ciljeva, sadržaja, instrumenata saradnje, tako i sredstava.

Kroz plenarne sesije i rad u gupama, učesnici saopštavaju konstruktivne diskusije o izazovima i potencijalnim budućim prioritetima u smislu razvoja efikasnih pristupa politikama vještina i srodnim projektima.