Nikšić: Okrugli sto ”Položaj žena sa invaliditetom u Crnoj Gori“

19/07/2018

NVO Centar za žene sa invaliditetom i NVO Ženska alijansa za razvoj, organizovali su okrugli sto, u okviru projekta “Osnaživanje vulnerabilnih grupa žena u Nikšiću

Cilj im je, kako su kazali, da ukažu na pitanja dvostruke diskriminacije žena sa invaliditetom, na rodnoj osnovi i na osnovi invaliditeta, izazove sa kojima se one suočavaju, te da podstaknu  dijalog i saradnju između ključnih aktera i nosilaca promjena. Ispred ZZZCG, skupu je prisustvovla savjetnica za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom iz nikšićkog biroa rada Aleksandra Radulović.

-Realizacijom programa, namijenjenih licima sa invaliditetom, Zavod nastoji da omogući njihovo zapošljavanje kako bi im se omogućio samostalan i dostojan život. Upravo je zapošljavanje  jedan od važnih načina borbe protiv socijalne izolacije lica sa  invaliditetom, kako bi ostvarila svoju težnju da se uključe u radne procese,  obezbjede egzistenciju za sebe i svoju porodicu, da se osjećaju društveno  korisnim, lično srećnim i zadovoljnim – kazala je Radulović .

Prema njenim riječima na evidenciji Biroa rada Nikšić  nalazi se 4.258 nezaposlenih (2.709 žena), od čega je 389 lica sa invaliditetom  (224 žena). U Plužinama je evidentirano 25 lica sa invaliditetom (devet žena) , a u Šavniku njih 13 (dvije žene).

Radulović je podsjetila na prava lica sa invaliditetom: besplatno koriste usluge Zavoda, sa Zavodom utvrđuju individualni plan zapošljavanja, prioritetno učestvuju u programima i mjerama aktivne politike zapošljavanja (informisanje o mogućnostima i uslovima zapošljavanja, posredovanje u zapošljavanju, profesionalna orjentacija, finansiranje zarade pripravnika, podrška samozapošljavanju, obrazovanje i osposobljavanje odraslih, javni rad, stipendiranje i druge mjere usmjerene na povećanje zaposlenosti, odnosno smanjenje nezaposlenosti), u skladu sa individualnim planom zapošljavanja. Učestvuju u programima profesionalne rehabilitacije, ostvaruju novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, u skladu sa zakonom.Ostvaruju novčanu pomoć za vrijeme obrazovanja, osposobljavanja i profesionalne rehabilitacije u visini od 15% od prosječne mjesečne zarade u Crnoj Gori.

Ona je ukazala na dvostruka dobit za poslodavce ukoliko zaposle lice sa invaliditetom: subvencija zarade za svako zaposleno lice sa invaliditetom i oslobađanje od obaveze plaćanja posebnog  doprinosa.

IMG-557b088c10ee15c3002c46feb21b4c3f-V

U prvom polugodištu 2018. godine, pravo na subvenciju zarade za zapošljavanje lica sa invaliditetom ostvarila su 263 poslodavca za 340 lica (muškarci – 187; žene – 153). Od 340 lica čiji poslodavci ostvarili pravo na subvenciju zarade, 109 lica je zaposleno na neodređeno vrijeme, dok je 231 lice zaposleno na određeno vrijeme.

Pravo na bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova u prvom polugodištu 2018. godine ostvarilo je 11 poslodavaca za 12 zaposlenih lica sa invaliditetom (muškarci – 9; žene – 3). Od 12 zaposlenih lica sa invaliditetom čiji su poslodavci ostvarili pravo na bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada, 7 lica je zaposleno na neodređeno vrijeme, dok je 5 lica zaposleno na određeno vrijeme.

U periodu od 01.01.2018. godine do 30.06.2018. godine, pravo na učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta (pomagač u radu) zaposlenom licu sa invaliditetom ostvarilo je 9 poslodavaca za 9 zaposlenih lica sa invaliditetom (muškarci – 6; žene – 3).  Od 9 zaposlenih lica sa invaliditetom čiji su poslodavci ostvarili pravo na učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta (pomagač u radu) zaposlenom licu sa invaliditetom, 5 lica je zaposleno na neodređeno vrijeme, dok su 4 lica zaposlena na određeno vrijeme.

Po javnom pozivu za podnošenje predloga projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom,  koji je objavljen 23. januara, Upravni odbor Zavoda odobrio je finansiranje 25 projekata, u iznosu od 1.491.416 eura.

U Nikšiću je u toku ralizacija dva granta:  doo “ST“, iznos od 62.557 eura , “Nova radna mjesta, veća šansa za zaposlenje OSI” ( traje 12 mjeseci,a uključeno je 6 OSI – 4 žene) I doo ”Oganj”, iznos 48.978 eura, “Izradom suvenira do zapošljavanja OSI” (traje, takođe, 12 mjeseci, uključeno 6 OSI  – dvije žene).