O Twinningu

Twinning je instrument Evropske unije (EU) usmjeren na institucionalnu saradnju između javnih uprava država članica EU i zemalja korisnica ili partnera.

Twinning projekti okupljaju stručnost javnog sektora iz država članica EU i zemalja korisnica sa ciljem postizanja konkretnih obaveznih operativnih rezultata kroz peer to peer aktivnosti.

Korisnici

  • Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA):
    Albanija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Kosovo * [1], Crna Gora, Srbija i Turska.
  • Evropska susjedska politika (ESP):
    ENI Jug: Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Maroko, Palestina * [2] i Tunis.
    ENI Istok: Jermenija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina.

Ciljevi

U IPA regionu, Twinning ima za cilj pružanje podrške transpoziciji, primjeni i sprovođenju zakonodavstva EU (pravne tekovine EU). Izgrađuje kapacitete javne uprave zemalja korisnica tokom čitavog procesa pristupanja, što je rezultiralo progresivnim, pozitivnim razvojem u regionu. Twinning nastoji da podijeli dobre prakse razvijene u EU sa javnim upravama korisnicama i da podstakne dugoročne odnose između uprava postojećih i budućih zemalja EU.

Od 2004. godine, Twinning instrument je takođe dostupan i nekim zemljama partnerima u istočnom i južnom susjedstvu EU. U ovom okviru ima za cilj unapređenje administrativnih kapaciteta javne uprave partnerske zemlje kroz obuku njenog osoblja i podršku reorganizaciji njene strukture. Takođe, podržava približavanje nacionalnog zakonodavstva, propisa i standarda kvaliteta onima iz država članica EU u okviru sporazuma o saradnji ili pridruživanju potpisanih sa EU.

Twinning principi

Administracija korisnika/zemlje partnera u Twinning projektu je javna uprava sa dovoljnim brojem osoblja i apsorpcionim kapacitetima za rad sa institucijom države članice koja ima sličnu strukturu i mandat. Korisnik/zemlja partner mora da mobiliše svoje osoblje, pokaže trajnu posvećenost i vlasništvo i na održiv način preuzme promjene i najbolje prakse. Twinning nije jednosmjerni instrument tehničke pomoći već zajednička posvećenost.

Twinning projekti se sprovode sa ciljem postizanja obaveznih rezultata. Obično su grupisani u komponente koje odgovaraju očekivanim rezultatima i predviđaju niz aktivnosti, uključujući

radionice, treninge, stručne misije, studijske posjete, stažiranje i savjetovanje. Twinning počiva na učenju kroz principe i razmjenu najboljih praksi.

Prenošenje stručnih znanja

Da bi uspostavila Twinning projekte, EU se oslanja na saradnju i administrativno iskustvo država članica EU (MS) koje mobilišu javnu ekspertizu, kako iz javnih uprava, tako i iz polujavnih tijela.

Dvojica vođa projekata (jedan u ime države članice EU koja vodi projekat, drugi vođa administracije korisnika) i stalni savjetnik za Twinning (RTA) okosnica su Twining projekata. RTA se dodjeljuje upravi korisnika na najmanje 12 mjeseci do 36 mjeseci tokom čitavog trajanja perioda primjene Aktivnosti i koordinira projektne aktivnosti.

Za dodatne informacije posjetite veb stranicu Evropske komisije.


[1] * Ova oznaka ne dovodi u pitanje stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SB UN 1244 i Mišljenjem MSP-a o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti.

[2] * Ova oznaka se neće tumačiti kao priznanje države Palestine i ne dovodi u pitanje pojedinačne stavove država članica po ovom pitanju.

Za više detalja, posjetite sljedeće stranice:
https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/funding-and-technical-assistance/twinning_en
https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/funding-and-technical-assistance/twinning/twinning-25-years-moving-forward-together-eu-expertise_en