Zavod za zapošljavanje Crne Gore i UNHCR potpisali Memorandum o razumijevanju

22/06/2017

Podgorica, 22. jun – Zavod za zapošljavanje Crne Gore i Predstavništvo UNHCR-a u Crnoj Gori potpisali su danas Memorandum o razumijevanju radi unapređenja zapošljivosti lica koja su dobila međunarodnu zaštitu u našoj zemlji.

Memorandum su potpisali direktor Zavoda za zapošljavanje Suljo Mustafić i predstavnica UNHCR-a u Crnoj Gori Roberta Monteveki.

Saradnja između ove dvije institucije počela je ranije ove godine i nastaviće se kako bi se azilantima i licima pod supsidijarnom zaštitom olakšao pristup dohodovnim aktivnostima i omogućila socio-ekonomska integracija.

Novim Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca, koji treba da stupi na snagu u januaru 2018. godine, licima kojima je odobrena međunarodna zaštita biće pružena pomoć u integraciji u društvo od strane nadležnog organa države uz pomoć individualnih planova integracije. Kroz programe integracije ovim licima biće omogućeno da sami obezbijede svoju egzistenciju kako ne bi zavisili od socijalne pomoći države.

slika2

Memorandumom je predviđeno da Zavod za zapošljavanje promoviše i podstiče uključivanje azilanata i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u tržište rada i programe profesionalnog razvoja koji se mogu ponuditi nezaposlenim licima u Crnoj Gori.

Potpisujući Memorandum, direktor Zavoda je naglasio da je za ova lica bitno učenje jezika, adaptacija, pristup tržištu rada, zdravstveno osiguranje. Sve to Crna Gora je u svojim normativima predvidjela. Nije riječ o velikom broju azilanata, ali je važno, smatra Mustafić, da smo otpočeli proces njihove integracije.

– Ovim činom ozvaničen je nastavak i unapređenje saradnje sa UNHCR-om. Već smo obavili nekoliko sastanaka sa predstavnicima misije UNHCR-a u Crnoj Gori, odradili jednodnevni seminar i pojedinačne intervjue sa 13 azilanata, koji imaju odobrenu dodatnu zaštitu, a koji su prijavljeni na našu evidenciju. Nakon toga, tri lica iz te kategorije uključili smo u javni rad „Neka bude čisto“ u Podgorici i Danilovgradu – istakao je Mustafić.

Predstavnica UNHCR-a Roberta Monteveki naglasila je da će UNHCR će podržati Zavod za zapošljavanje u naporima da uključi azilanate i strance pod supsidijarnom zaštitom u redovne programe zapošljavanja i programe zapošljavanja koji su dostupni marginalizovanim grupama, kao i u nacionalne akcione planove za zapošljavanje i nacionalne planove za obrazovanje odraslih, uključujući stručno osposobljavanje.

 – Putem ovog Memoranduma želimo da pružimo podršku Vladi Crne Gore u kreiranju programa za integraciju azilanata i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Crnoj Gori, kako bi ovi ljudi povratili dostojanstvo i postali ekonomski samostalni kroz obezbjeđenje izvora prihoda. Zaštita izbjeglica i obezbjeđenje egzistencije su usko povezani  i stoga smatramo da će ova inicijativa pomoći Crnoj Gori da uspostavi sistem azila koji u potpunosti funkcioniše. Time će se smanjiti mogućnost da azilanti i lica pod supsidijarnom zaštitom zavise od spoljne pomoći, jer to na kraju vodi ka socijalnoj i ekonomskoj isključenosti – istakla je Monteveki.

slika4

UNHCR će između ostalog pružiti dodatnu podršku Zavodu za zapošljavanje u jačanju kapaciteta i unapređenju kvaliteta usluga. Takva podrška će, na primjer, uključivati pružanje usluga prevođenja, pravnih savjeta, savjetovanje, olakšavanje interakcije sa azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom, podršku upravljanju informacijama, uključivanje službenika Zavoda za zapošljavanje u radionice i obuke UNHCR-a i drugih relevantnih institucija, kao i eventualnu podršku u relevantnim pilot programima.

U okviru aktivnih mjera zapošljavanja, Zavod za zapošljavanje će licima kojima je odobrena međunarodna zaštita učiniti dostupnim različite usluge, poput profesionalne orijentacije, sprovođenja javnih radova, stažiranja, obuke na temu preduzetništva, samostalnog rada i privatnog biznisa, sezonskog zapošljavanja, kao i jačanja umrežavanja između poslodavaca i nezaposlenih kroz mehanizme za razmjenu informacija.